Słowo jest ogień

27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru, święto uchwalone w 1961 r. (dokładnie w tym samym roku zostało otwarte Muzeum Romantyzmu w Opinogórze) podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

Data ta zbiegła się z otwarciem nowego cyklu spotkań pt. „Teatr Jednego Aktora w Muzeum”. w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. W sobotę 30 marca mogliśmy zobaczyć monodram „Słowo jest ogień” w wykonaniu Mariana Dworakowskiego. To spektakl oparty na prozie „Czarnych kwiatów” Cypriana Kamila Norwida, wzbogaconej prezentacją najwybitniejszych dzieł dramatu i poezji romantycznej. W monodramie ujęte zostały w jednolitą całość wspomnienia ostatnich spotkań Norwida z wielkimi postaciami polskiego romantyzmu, wspomnień odbrązawiających monumentalne wizerunki mistrzów, pokazujących geniuszy pióra i klawiatury w sytuacjach często kolokwialnych, zabawnych, czasem groteskowych, jako ludzi o niezwykłym poczuciu humoru, pokory i godności.

Aktor, na co dzień pracujący w szczecińskim Teatrze Współczesnym, znakomicie utrzymał skupienie widza różnorodną stylistyką – słuchając „Podróży do Ziemi Świętej z Neapolu” Juliusza Słowackiego publiczność była rozbawiona, żeby za chwilę zadumać się podczas prezentacji „Wielkiej Improwizacji” z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Dodatkowo prostota scenografii w przedstawieniu zapewniła pierwszoplanową rolę słowu.

Kolejne spotkania w ramach cyklu odbędą się 29 czerwca, 28 września i 28 grudnia br. 

Fot. Muzeum Romantyzmu