Sprzedawała ubrania w internecie. Straciła prawie 80 tys. zł

Wystawiasz w Internecie na sprzedaż przedmiot, którego już nie używasz. Odzywa się do Ciebie osoba zainteresowana zakupem, która wysyła „link do płatności”. Klikasz w przesłany link i… dajesz oszustom dostęp do swojego konta bankowego. – W taki sposób prawie 80 tys. złotych straciła 38-latka, która zamieściła w sieci ogłoszenie dotyczące sprzedaży ubrań na kwotę 100 zł. Apelujemy o rozwagę i ostrożność! Sprzedając w Internecie, również możesz zostać oszukany! – informuje oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Ciechanowie asp. Magda Zarembska.

Informacja o oszustwie trafiła do ciechanowskich policjantów w ostatni poniedziałek (22 stycznia). – 38-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego na jednym z popularnych internetowych serwisów ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż ubrania za kwotę 100 zł. Szybko skontaktowała się z nią za pomocą komunikatora osoba zainteresowana kupnem. Kupująca poprosiła o wysyłkę za pośrednictwem jednej z firm kurierskich. Sprzedająca podała rozmówczyni swoje dane osobowe. Następnie 38-latka otrzymała mailem link „do płatności” – relacjonuje pani rzecznik. – Nic niepodejrzewająca kobieta kliknęła w link, po czym została przekierowana na stronę, która wyglądała jak strona firmy kurierskiej. Postępując zgodnie z instrukcjami, 38-latka zatwierdziła kody autoryzujące, które otrzymała z banku. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do konta. Kobieta nabrała podejrzeń, gdy otrzymała informację o zablokowaniu dostępu do aplikacji mobilnej swojego banku. W rozmowie telefonicznej z konsultantem infolinii banku dowiedziała się, że ktoś wypłacił z jej konta prawie 80 tys. złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzą teraz policjanci z Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej.

Policjanci przypominają!

Jeśli kupujący wysyła nam link z informacją, że tylko w ten sposób otrzymamy zapłatę za sprzedawany towar, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustwem. Przekazywane przez oszustów linki, często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy.

  • Nie klikajmy w linki otrzymane od nieznanych osób.
  • Pod żadnym pozorem nie przekazujmy danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy informacji zapisanych na karcie płatniczej.
  • Zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży.
  • Czytajmy SMS-y z banku. Zwracajmy uwagę na to, co autoryzujemy.
  • Jeżeli staniemy się ofiarą przestępstwa, niezwłocznie skontaktujmy się telefonicznie ze swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej, a następnie poinformujmy o wszystkim Policję.

red

Fot. Policja