Stracił 50 tys. zł bo uwierzył fałszywemu bankowcowi

– Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego padł ofiarą spoofingu telefonicznego. Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu fałszywy pracownik banku. Będąc przekonany, że chroni swoje oszczędności, wypłacił zgromadzone na koncie oszczędności i przelał je na wskazany przez oszusta rachunek za pomocą tzw. wpłatomatu. Mężczyzna stracił 50 tys. zł. Apelujemy o ostrożność w kontaktach z obcymi osobami proponującymi świadczenie jakichkolwiek usług finansowych lub bankowych! – informuje asp. Magda Zarembska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Do ciechanowskich policjantów zgłosił się mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, który padł ofiarą oszustwa metodą „na pracownika banku”.

– Mężczyzna odebrał telefon od rzekomego pracownika departamentu bezpieczeństwa banku z informacją, że na jego koncie odnotowano podejrzaną próbę wykonania przelewu w innym mieście. Zdziwiony mężczyzna zaprzeczył, aby to on chciał wykonać ten przelew. W związku z tym „konsultant” o charakterystycznym wschodnim akcencie zaproponował wdrożenie procedury zabezpieczenia środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Zalecił mieszkańcowi powiatu ciechanowskiego wypłatę pieniędzy z zagrożonego konta, a następnie ich wpłatę poprzez tzw. wpłatomat na „bezpieczny” numer konta. Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego wykonywał polecenia rzekomego pracownika banku, wierząc, że w ten sposób chroni swoje pieniądze przed kradzieżą. Konsultant zapewniał mężczyznę, że jeszcze tego samego dnia pieniądze wrócą na jego konto. Niestety tak się nie stało. W wyniku tego oszustwa mężczyzna stracił 50 tys. zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą – relacjonuje pani rzecznik.

Policja apeluje o ostrożność w kontaktach z obcymi osobami proponującymi świadczenie jakichkolwiek usług finansowych lub bankowych: nigdy nie wierz bezkrytycznie w to, co mówią dzwoniący do ciebie ludzie – zwłaszcza, gdy rozmowa dotyczy przekazania pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy; za każdym razem weryfikuj przychodzące połączenia – rozłączając się z aktualnym rozmówcą przed wykonaniem kolejnego telefonu; nie działaj pod presją czasu, zwłaszcza gdy chodzi o przekazanie/przelanie pieniędzy; jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, że dzwoniąca osoba jest tym, za kogo się podaje, nie wahaj się zawiadomić Policji; w przypadku telefonu z banku z informacją, że twoje pieniądze są zagrożone, rozłącz się i jak najszybciej udaj się do najbliższej placówki.

red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne