Terytorialsi przyszli z pomocą kierowcom

Żołnierze i ochotnicy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wielokrotnie pokazali, że ich wsparcie jest bardzo ważne. W sobotę (20 stycznia) pomagali kierowcom udrożnić ruch na nieprzejezdnym odcinku drogi w powiecie ciechanowskim.

Trudne warunki pogodowe panujące od kilku dni sprawiły, że w wielu miejscach północnego Mazowsza ruch samochodowy został wstrzymany. Silne opady śniegu, porywisty wiatr usypały wysokie zaspy na lokalnych drogach, a te z kolei stały się zupełnie nieprzejezdne.

Taką sytuację zastali w sobotę (20 stycznia br.) żołnierze kompanii szkolnej 5 Mazowieckiej Brygady OT oraz ochotnicy szkolenia podstawowego (Ferie z WOT) wracając z zajęć ogniowych na strzelnicy Marynino. Ruch w okolicach miejscowości Gołymin Ośrodek w powiecie ciechanowskim był całkowicie sparaliżowany. Z pomocą kierowcom, którzy nie mogli kontynuować podroży – przyszli Terytorialsi. Rozlokowali się na dystansie ok. 2 kilometrów, wypychali z zasp samochody osobowe i ciężarowe, kierowali ruchem, a także informowali kierowców o zaistniałej sytuacji. Akcja udrażniania ruchu trwała około 2 godzin.

***

Przypomnijmy, że kluczowym zadaniem Terytorialsów 5 MBOT jest wspieranie lokalnej społeczności, administracji państwowej, samorządowej oraz innych służb w zakresie zapobiegania i likwidacji skutków sytuacji kryzysowych na północnym Mazowszu. Choć sobotnia akcja żołnierzy była podyktowana znalezieniem się w odpowiednim miejscu – w odpowiednim czasie, to kolejny raz Terytorialsi udowodnili słuszność zdania, które noszą na ramieniu, są: „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.

ELŻBIETA OBRĘBSKA, Rzecznik Prasowy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Fot. 5 MBOT