Trafiła kosa na kamień, czyli jak seniorka na dała się nabrać

Ciechanowska Policja wciąż ostrzega przed telefonicznymi oszustami. – Tym razem przestępcy, podszywając się najpierw za pracownika poczty, a następnie za policjanta, próbowali wyłudzić pieniądze od 76-letniej mieszkanki powiatu ciechanowskiego. Na szczęście kobieta wykazała się czujnością i nie dała się oszukać – relacjonuje asp. Magda Zarembska, oficer prasowy komendanta powiatowego Policji w Ciechanowie. – Ostrzegamy i apelujemy o wzmożoną ostrożność! Jeśli ktoś telefonicznie prosi Cię o przekazanie pieniędzy – rozłącz się i poinformuj Policję.

Do próby oszustwa doszło w środę (28 lutego). Na telefon stacjonarny 76-letniej mieszkanki powiatu ciechanowskiego zadzwonił nieznany mężczyzna przedstawiający się jako pracownik poczty i poinformował o nieodebranej przesyłce, która zostanie doręczona do kobiety. Po zakończonej rozmowie czujna seniorka postanowiła jednak zweryfikować otrzymaną informację i zadzwoniła do placówki pocztowej. Tam dowiedziała się, że żadnej przesyłki zaadresowanej na jej nazwisko nie ma.

– Po chwili na ten sam numer telefonu zadzwonił inny mężczyzna przedstawiający się jako policjant, który próbował przekonać kobietę, że jest ona potencjalną ofiarą oszustwa. Mówił, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Przekonywał 76-latkę,że jej dom jest obserwowany, a pieniądze zagrożone. Kobieta miała już wtedy pewność, że rozmawia z oszustem. Zakończyła rozmowę i poinformowała o całym zdarzeniu Policję – relacjonuje pani rzecznik.

Policjanci apelują by pamiętać, że przedstawianych przez oszustów historii może być wiele. Podają się za członków rodziny, policjantów i przedstawicieli różnych instytucji, ale zawsze cel jest jeden – wyłudzenie pieniędzy. – Ważne jest, by nigdy nie działać pod wpływem emocji i zawsze weryfikować otrzymane informacje. Istotne jest również to, byśmy rozmawiali na ten temat z rodziną i znajomymi. Im większa będzie nasza świadomość, tym więcej będzie niepowodzeń przestępców – zaleca asp. Magda Zarembska. – Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

red

Fot. KPP w Ciechanowie