Trwają ćwiczenia Aviation Detachment Rotation 21

Huk odrzutowych silników i mnóstwo smug kondensacyjnych na niebie towarzyszyło we wtorek mieszkańcom północnego Mazowsza, wzbudzając u wielu osób zaniepokojenie.

Jak czytamy na stronie wojsko-polskie.pl – 19 kwietnia rozpoczęły się i potrwają do końca miesiąca lotnicze ćwiczenia Aviation Detachment Rotation 21 z udziałem polskich i amerykańskich pilotów.

Ćwiczenia odbywają się w jednostkach 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego –  31 i 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego z udziałem polskich samolotów F-16, MiG-29 oraz, jak podaje kpt. Anna Issel: – Samoloty F-15 z 48 Skrzydła Myśliwskiego z brytyjskiego Lakenheath i samoloty F-16 z 52 Skrzydła Myśliwskiego z niemieckiego Spangdahlem.

Fot. Piotr Łysakowski

Myśliwce podczas wykonywanych misji wspiera samolot wczesnego ostrzegania AWACS. – W ramach ćwiczenia planowane są po dwa wyloty dziennie, w czasie których przeprowadzane będzie także tankowanie w powietrzu z udziałem brytyjskiej latającej cysterny KC-135. Oznacza to, że podobnie jak i podczas poprzednich edycji ćwiczenia ADR, tempo operacyjne wykonywanych zadań będzie bardzo wysokie – informuje kpt. Anna Issel, – Polsko – amerykańskie loty, wykonywane przez pilotów naszych F-16  zarówno z pilotami MiG-29, jak i goszczących u nas F-15 i F-16 są ponownie okazją do przećwiczenia wspólnych procedur i doskonalenia interoperacyjności w ramach NATO.

Więcej na:https://www.wojsko-polskie.pl/dgrsz/articles/aktualnosci-w/2021-04-20f-aviation-detachment-rotation-21/

Red

Fot. Marek Szyperski/Piotr Łysakowski – wojsko-polskie.pl