Trzech kierowców wpadło jednego dnia

– Niestety nadal nie brakuje kierujących, którzy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie stwarzają swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem, gdy wsiadają za tzw. kółko nie posiadając do tego prawa jazdy – informuje asp. Magda Zarembska, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Ciechanowie.

Tylko w minioną środę (6 grudnia) policjanci zatrzymali trzech mieszkańców powiatu ciechanowskiego, którzy zdecydowali się na przejażdżkę nie mając do tego wymaganych uprawnień. Policjanci przypominają, że za to wykroczenie grozi kara grzywny do 30 tys. złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

– Statystyki pokazują wyraźnie, że nie brakuje osób, które nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie stwarzają swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem i wsiadają za kierownicę, nie mając do tego uprawnień. Od początku 2023 roku ciechanowscy policjanci zatrzymali aż 73 takich kierujących – relacjonuje pani rzecznik. – W minioną środę policjanci Wydziału Ruchu Drogowego ciechanowskiej komendy na ul. Sońskiej w Ciechanowie zwrócili uwagę na nissana, który miał niesprawne oświetlenie. Policjanci zatrzymali kierującą do kontroli. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych wyszło na jaw, że 36-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego nigdy nie miała prawa jazdy.

Tego samego dnia mundurowi zatrzymali kierującego renault, który na ul. Przasnyskiej przekroczył dozwoloną prędkość. W tym przypadku okazało się, że 39-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego stracił uprawnienia kilka lat temu za jazdę po alkoholu. Za kierownicę bez prawa jazdy zdecydował się wsiąść również 39-letni kierujący audi. Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego został zatrzymany przez policjantów drogówki w Alei Niepodległości. Za popełnione wykroczenia wszyscy kierujący odpowiedzą teraz przed sądem.

Policjanci przypominają, że za jazdę bez wymaganych do tego uprawnień policjant obligatoryjnie w każdym przypadku przekazuje sprawę do sądu, gdzie grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych. Obowiązkowo orzekany jest też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeżeli mimo to wsiądziemy za kierownicę, to ryzykujemy już karę więzienia. Wynika to z artykułu 244 kodeksu karnego: „Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (…), prowadzenia pojazdów (…), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

– Bądźmy odpowiedzialni na drodze! – apeluje asp. Magda Zarembska.

red