Tysiąc godzin lotów bezzałogowców na granicy

Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej już od września prowadzą na polsko – białoruskiej granicy operację pk. “Silne Wsparcie”. Bardzo ważnym i efektywnym narzędziem operacji prowadzonej przez WOT są bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye.

Wsparcie Straży Granicznej na granicy z Białorusią to okres najintensywniejszej eksploatacji bezzałogowców rozpoznawczych WOT. W ramach tego zadania Grupa Rozpoznania Obrazowego 5. Mazowieckiej Brygady OT prowadzi dozorowanie obszarów wzdłuż wschodniej granicy państwa oraz poszukiwanie / wykrywanie osób przygotowujących się do nielegalnego przekroczenia granicy oraz obiektów będących miejscami tymczasowego gromadzenia się migrantów.

Łącznie Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT dzięki bezzałogowcom udaremniły ponad tysiąc prób nielegalnego przekroczenia granicy. Ponadto dozorowanie terenu pozwoliło kilkakrotnie uratować ludzkie życie, bowiem nieświadomi uwarunkowań terenowych migranci często narażali swoje życie. Jedna z grup utknęła na bagnach. Do wykrytych przez operatorów BSP poszkodowanych natychmiast wysłano grupę ratunkową.

Łącznie w ramach działań na granicy polsko – białoruskiej wykonano ponad 500 operacji powietrznych przy nalocie ponad 1000 godzin, z czego ponad 70 % lotów odbyło się w warunkach nocnych. 119 godzin lotów wykonali operatorzy BSP z 5. Mazowieckiej Brygady OT.

Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej dysponuje bezzałogowymi statkami powietrznymi od listopada 2019 roku, wtedy też utworzono specjalna Grupa Rozpoznania Obrazowego, której zasadniczym wyposażeniem jest mini BSP FlyEye 3.0. Obecnie na wyposażeniu WOT znajduje się 48 statków powietrznych tego typu, a zdolności operacyjne do samodzielnej realizacji zadań lotniczych i prowadzenia rozpoznania w dzień i w nocy osiągnęło do tej pory 12 brygad obrony terytorialnej.


Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. W strukturze WOT jest piętnaście brygad OT i dwa centra szkolenia, w tym roku rozpocznie się formowanie kolejnych trzech brygad OT (stołecznej, nadbużańskiej oraz przemyskiej). W WOT służy blisko 32 000, z czego blisko 2,5 tysiąca stanowią żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, wciąż trwa nabór nowych ochotników. Wszystkich chętnych do wstąpienia do WOT zachęcamy do wejścia na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl – tam można znaleźć kontakt z naszymi rekruterami, którzy wytłumaczą zasady rekrutacji i odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze służbą.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT