Uwierzyła fałszywej “policjantce” i straciła biżuterię i gotówkę

Wczoraj (poniedziałek, 24 lipca) ciechanowscy policjanci zostali poinformowani o kilku próbach wyłudzenia pieniędzy przez oszustów podających się za policjanta.

– Niestety 74-letnia ciechanowianka straciła biżuterię i pieniądze o łącznej wartości ponad 52 tys. zł. Chciała pomóc córce, która rzekomo spowodowała wypadek i śmiertelnie potrąciła kobietę w ciąży. Pamiętajmy – prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy! – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie asp. Magda Zarembska.

Oszuści wykorzystają różne metody i sposoby, żeby zdobyć pieniądze. Jedną z nich jest metoda „na policjanta”. Oszuści dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Pieniądze mają być zabezpieczeniem, aby osoba bliska, która spowodowała wypadek drogowy nie została zatrzymana przez Policję.

– Taki właśnie telefon odebrała wczoraj 74-letnia ciechanowianka. Z pokrzywdzoną rozmawiała kobieta podająca się za policjantkę, która poinformowała, że córka seniorki spowodowała wypadek samochodowy i śmiertelnie potrąciła kobietę w szóstym miesiącu ciąży.  Oszustka przekonywała, że córka może uniknąć kary 15 lat więzienia, ale niezbędne jest przekazanie kaucji. Kobieta uwierzyła rzekomej policjantce i spakowała wszystkie pieniądze i kosztowności, które miała w domu, a następnie zgodnie z instrukcją przekazała je mężczyźnie, który przyszedł kilka minut później do mieszkania ciechanowianki. Gdy 74-latka opowiedziała o zaistniałej sytuacji córce okazało się, że żadnego wypadku nie było i kobieta padła ofiarą oszusta. Seniorka straciła pieniądze i biżuterię o łącznej wartości ponad 52 tys. złotych – relacjonuje pani rzecznik.

Wczoraj do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie wpłynęło kilka zgłoszeń o próbach wyłudzenia pieniędzy w taki właśnie sposób. Dlatego pamiętajmy:

  • Bądźmy ostrożny w kontaktach z nieznajomymi.
  • Nigdy nikomu nie podawajmy ile posiadamy pieniędzy.
  • Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Nie ufajmy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzajmy „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonajmy telefon lub skontaktujmy się bezpośrednio.
  • Nie działajmy w pośpiechu i ewentualnie odłóżmy termin udzielenia pożyczki.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – nr tel. 112

Przypominamy! Prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy ! – kategorycznie stwierdza asp. Magda Zarembska.

O sprawie piszemy także tutaj: https://www.ciechtivi.pl/polowanie-na-falszywego-policjanta-w-ciechanowie/

Red