W lasach sucho. Czekamy na deszcz

Leśna ściółka sucha jak pieprz. Jeśli w naszym regionie nie nadejdą szybko zapowiadane przez meterologów burze – może zostać wprowadzony zakaz wstępu do lasów. Ale, niestety, i burze zapowiadają się dość groźnie.

Wczoraj, (czwartek, 19) drugi dzień z rzędu wilgotność ściółki o godz. 9. była niższa niż 10 proc. – Zakaz wstępu do lasu wprowadzany jest gdy taki stan utrzyma się przez pięć kolejnych dni – usłyszeliśmy w Nadleśnictwie Ciechanów.

Kilka dni temu strażacy gasili pożar lasu koło Malużyna (Nadleśnictwo Płońsk). -U nas pożar był około dwa tygodnie temu w leśnictwie Gołoty, został sprawnie opanowany przez leśniczego, podleśniczego i pracowników Zakładu Usług Leśnych – usłyszeliśmy w Nadleśnictwie Ciechanów.

Meteorolodzy zapowiadają opady, ale jednocześnie ostrzegają przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Nad powiatem ciechanowskim jutro (sobota, 21 maja) od 1. w nocy do 8. rano mogą przejść burze z gradem. – Którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie do 85 km/h. Miejscami możliwy grad – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ciągu dnia ma przestać padać, ale będzie silnie wiało. – Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu – ostrzega IMiGW. Wiać ma od 8. rano do 18. Meteorolodzy oszacowali prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk na 80 proc.

red
Fot. OSP Malużyn/FB