Z GOSTKOWA NA MOSKALI

99. lat temu z krakowskich Oleandrów wyruszyła na bitewne szlaki Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego. Wśród 160 jej żołnierzy, w 2. plutonie znalazł się urodzony w Gostkowie, gm. Gołymin, późniejszy generał brygady  Józef Marian Smoleński.

Urodził się 18 września 1894 r. Ułan Beliny, późniejszy m.in. dowódca 2. Pułku Ułanów Grochowskich, komendant Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, w wojnie obronnej 1939 r. szef Oddziału II Sztabu Naczelnego Wodza. Po wrześniu 1939 r. przedostał się do Francji.

W Wojsku Polskim na Zachodzie m.in. komendant Wyższej Szkoły Wojennej i zastępca dowódcy 3. Dywizji Strzelców Karpackich. Zginął w wypadku samochodowym w Londynie 19 stycznia 1978 r. Pochowany został na cmentarzu Gunnersbury. Symboliczny nagrobek znajduje się na cmentarzu parafialnym w Pałukach, gm. Opinogóra. Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości, czterokrotnie Krzyżem Walecznym.