Zaalarmował służby, że porwano mu siostrę. Dostał mandat za fałszywy alarm

20-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego zgłosił porwanie siostry. Jak się okazało – nic takiego nie miało miejsca. Policja apeluje o rozważne korzystanie z numeru alarmowego 112.

– Policjanci co dzień realizują wiele interwencji, które zgłaszane są za pośrednictwem numeru alarmowego 112. Każde zgłoszenie mundurowi traktują bardzo poważnie, niestety dosyć często wzywani są do podjęcia interwencji zupełnie bez uzasadnienia. Tak było również w przypadku zgłoszenia, które oficer dyżurny ciechanowskiej komendy odebrał w minioną środę z WCPR. Zgłaszający poinformował, że ktoś porwał jego siostrę i groził jej pozbawieniem życia. Na miejsce natychmiast zostały skierowane policyjne patrole – relacjonuje asp. Magda Zarembska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. – Policjanci zauważyli kobietę odpowiadającą podanemu rysopisowi. Okazało się, że jest ona cała i zdrowa, a do żadnego porwania nie doszło. Przebywała w towarzystwie swojego brata i matki. Z relacji kobiety wynikało, że podczas rozmowy telefonicznej z bratem poinformowała go, że idzie za nią trzech znanych mężczyzn. Kobieta zaprzeczyła, aby ktoś kierował wobec niej groźby karalne.

20-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego za bezpodstawne wezwanie służb został ukarany 500- złotowym mandatem.

Przypominamy! Nieuzasadnione wezwanie Policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń Art. 66. §  1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. §2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy, uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.

Apelujemy o rozwagę podczas korzystania z numeru alarmowego 112!

red