Żar leje się z nieba. Fala upałów dotarła do powiatu ciechanowskiego

Prawie plus 30 stopni Celsjusza w cieniu. Fala “afrykańskich” upałów dotarła do powiatu ciechanowskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu ostrzeżenie meteorologiczne: temperatura maksymalna w dzień od 30° C do 34° C. Temperatura minimalna w nocy ze środy na czwartek 20/21.07 od 13°C do 17°C, w kolejnych od 18°C do 21°C.

Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj (20 lipca) od godziny 12. do piątku (23 lipca) do godz. 23.

ZAGROŻENIA
Udar słoneczny, odwodnienie, oparzenia skóry, omdlenia, uszkodzenia asfaltowych dróg, wzrost zagrożenia pożarowego.

WPŁYW NA ZDROWIE
Zwiększa się częstotliwość tętna i oddechów, spada ciśnienie krwi.
Organizm uruchamia mechanizm obronny – chłodzi ciało potem. Jeżeli organizm nie radzi sobie ze schładzaniem ciała, wówczas wzrasta jego temperatura, co objawia się złym samopoczuciem i zmniejszeniem wydolności fizycznej i psychicznej. Mogą pojawić się bóle głowy, nudności i wymioty;
U ludzi narażonych przez dłuższy czas na działanie wysokiej temperatury występuje ogólna bierność, trudność w koncentracji, czasem upośledzenie zdolności do wykonywania czynności wymagających zręczności i precyzji. Wysoka temperatura jest najbardziej dokuczliwa dla osób starszych i dzieci.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
Należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godz. stosując przy tym kremy ochronne. Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy.

W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń (szczególnie po stronie nasłonecznionej). Okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają.

Należy unikać forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia. Wysiłek fizyczny, jak np. bieganie może doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego.

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Samochód nagrzewa się bardzo szybko (nawet pozostawiony w cieniu) – już w ciągu kilku minut wnętrze samochodu może osiągnąć temperaturę do 60°C. Jeśli chodzi o psy, to posiadają one gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, które podczas upałów nie są wystarczające, aby ochłodzić organizm zwierzęcia, dlatego psy chłodzą się poprzez ziajanie (to znacznie mniej wydajny sposób, niż ten posiadany przez człowieka – pamiętajmy o tym).

Należy nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach. Wspomoże to właściwą termoregulację organizmu. Należy nawadniać organizm – pić dużo wody, najlepiej niegazowanej.
Należy unikać picia kawy oraz napojów zawierających duże ilości cukru – sprzyjają one odwodnieniu organizmu.

W upalne dni należy przygotowywać lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin, a unikać tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm.
Ograniczyć przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu. Można brać często chłodne kąpiele oraz stosować chłodne okłady na ciało. Użyć wiatraka, klimatyzatora.

Osoby przyjmujące leki, powinny być w kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić jaki wpływ mają one na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową. Jeśli odczuwamy zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy. Jeśli to możliwe należy przenieść się w chłodne miejsce.

Należny unikać skrajnych temperatur – osoby, które pracują w klimatyzowanych pokojach nie powinny od razu wychodzić na zewnątrz, gdzie panuje upał – może to spowodować szok termiczny, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi.

Będąc nad wodą należy pamiętać, że nie wolno gwałtownie wchodzić do niej bezpośrednio po opalaniu – zanim zaczniemy pływać, należy opłukać ciało wodą, do której wchodzimy i dopiero wtedy powoli się w niej zanurzyć.

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Państwowa Straż Pożarna i inne

Fot. Marek Szyperski