Żołnierze 5. MBOT przysięgali w Wyszkowie

16 lipca na placu Miejskim w Wyszkowie, 61 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej, która wieńczyła szkolenie podstawowe zorganizowane w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Ochotnicy zasilą szeregi 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.

W sobotę 16 lipca na sztandar 5. Mazowieckiej Brygady OT przysięgali ochotnicy z północnego Mazowsza, którzy od 1 lipca br. uczestniczyli w szkoleniu podstawowym zorganizowanym w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Po raz pierwszy żołnierze 5. MBOT wypowiedzieli słowa roty przysięgi na ziemi wyszkowskiej, która w swojej historii ma bohaterów podziemia niepodległościowego. W uroczystości udział wzięli kombatanci, przedstawiciele stowarzyszeń i związków patriotycznych, wyszkowski Związek Piłsudczyków, samorządowcy, najbliższa rodzina ochotników oraz licznie zgromadzona lokalna społeczność.


Dowódca 5. MBOT – płk Mieczysław Gurgielewicz w swoim przemówieniu nawiązał do symboliki Sztandaru Brygady, a jednocześnie do miejsca zaprzysiężenia – Dziś jest wyjątkowy dzień dla Was drodzy żołnierze! Za chwilę złożycie przysięgę wojskową na Sztandar Brygady – sztandar, którego symbolika wiąże się z Żołnierzami Niezłomnymi, walczącymi o naszą wolność również tu, na ziemi wyszkowskiej. Stanisław Łanecki tutejszy bohater niepodległościowego podziemia, podobnie jak patron naszej Brygady ppor. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój” – do samego końca pozostał wierny swoim ideałom.

Nowi Terytorialsi pochodzą z całego północnego Mazowsza, wśród przysięgających byli również mieszkańcy powiatu Wyszkowskiego. Lipcowe szkolenie dla osób, które nie miały wcześniej styczności z wojskiem, zachęciło głównie ludzi młodych. 65 % szkolonych stanowiły osoby w wieku 18-25 lat, a 36 z nich to uczniowie i studenci, którzy skorzystali z letniej przerwy w nauce, by spróbować swoich sił w szeregach 5. MBOT. Oprócz uczniów i studentów wakacyjne szkolenie podstawowe zebrało przedstawicieli różnych profesji, pochodzących z różnych środowisk. Jak sami mówią, przyszli z różnych powodów, ale łączy ich jedno – chęć wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego oraz niesienie pomocy wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Wśród przysięgających znaleźli się między innymi: pracownicy administracyjni instytucji państwowych, nauczyciele, pracownicy biurowi, kontroler weterynaryjny, agent ubezpieczeniowy, prawnik, kierownik pociągu, a nawet ilustrator komiksów.


Podczas ceremonii zaprzysiężenia 7 żołnierzy, z czego aż 3 z powiatu wyszkowskiego, zostało wyróżnionych listem gratulacyjnym za zaangażowanie, determinację oraz bardzo dobre wyniki podczas szkolenia.


W trakcie sobotniej uroczystości, kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej Kopernik w Wyszkowie zaprezentowali pokaz sprawności i walki wręcz. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała elementy musztry, formy treningu z karabinkiem oraz test twardości polegający na rozbijaniu twardych przedmiotów.

Kolejne szkolenie podstawowe organizowane w ramach projektu „Wakacje z WOT” rozpocznie się 2 września br.


Dołącz do nas!
Kolejne szkolenie podstawowe oraz wyrównawcze w ramach projektu „Wakacje z WOT” rozpocznie się 2 września br. w Ciechanowie. Ochotnicy, którzy chcieliby wziąć w nim udział, już teraz powinni złożyć wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej. Mogą to zrobić zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Centrach Rekrutacji jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl), który pomoże w procesie rekrutacji.

Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT