Zbuduj sobie Sokoła Millenium

Być jak Luke Skywalker, Han Solo, czy mroczny Darth Vader – chyba każdy: był, jest lub będzie fanem Lucasowej gwiezdnej sagi, I dla miłośników „Gwiezdnych Wojen” przygotowano w Ciechanowie na nadchodzące ferie zimowe coś specjalnego – warsztaty „Star Wars”.

– Od 28 stycznia do 10 lutego Starostwo Powiatowe razem z Powiatową Biblioteką Publiczną oraz Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki przygotowało dla wszystkich fanów kultowej kinowej produkcji i nie tylko, spotkania warsztatowe „Star Wars – poinformowała Anna Bartołd ze Starostwa Powiatowego. – Odbędą się w Powiatowej Bibliotece Publicznej, ul. Warszawska 34, w godz. 10. – 18.

– W programie warsztatów m.in. budowa własnego dowolnego modelu ze świata „Star Wars”, omawianie i pokaz slajdów modeli, prelekcja na temat pasji do „Gwiezdnych Wojen”, modelarstwa (budowa modeli, użycie odpowiednich materiałów) Macieja Kwolka – zapowiada Anna Bartołd. – Dopełnieniem programu warsztatów będzie możliwość spotkania z naszym rodzimym, Ciechanowskim Klubem Modelarskim reprezentowanym przez Pana Krzysztofa Kaczorowskiego, który podczas spotkań będzie dzielił się również swoją wiedzą z zakresu modelarstwa.

Podczas warsztatów można będzie również obejrzeć sylwetki sławnych Polaków, wynalazców, często zapomnianych, którzy dokonując wielkich odkryć w różnych dziedzinach mieli wkład w rozwój i wzbogacenie światowej nauki, kultury i sztuki.

Inspiracją do zorganizowania warsztatów było ubiegłoroczne spotkanie ówczesnej I zastępcy prezydenta Ciechanowa Joanny Potockiej-Rak, dziś starosty ciechanowskiego z Maciejem Kwolkiem z Bażanówki na Podkarpaciu. Maciej Kwolek z odpadów i kartonu tworzy modele z „Gwiezdnych Wojen” – bohaterów, pojazdy, itp. – Bardzo mnie to zaciekawiło – wspomina Joanna Potocka-Rak. – Postanowiłam, że znajdę jakiś sposób na zaprezentowanie pasji pana Macieja ciechanowianom i innym mieszkańcom powiatu.

Maciej Kwolek jest lucasowską sagą zafascynowany. -”– Na „Imperium kontratakuje” byłem 25 razy, a na „Powrocie Jedi” 39 razy. Filmy oglądałem w Sanoku i w okolicznych miejscowościach, gdzie docierało kino objazdowe. Wsiadałem na rower i ruszałem ku nowym światom. Jeśli były dwa seanse, to byłem na dwóch” – mówił rok temu „Gazecie Krakowskiej”. Jak wykonuje swe modele? – „- Ze śmieci – odpowiada modelarz. – Nim żona zdąży opróżnić kosze, wcześniej ja się do nich dobieram. Zabieram kartony, plastiki i inne odpady, które mogą mi się przydać. Kiedyś od kolegi dostałem pudło oporników. Innym razem wykorzystałem części z zepsutej drukarki. Przydać się może wiele rzeczy. Na przykład buteleczka po perfumach żony. Nazywam to recyklingiem pozytywnym”.

Zapisy na ciechanowskie warsztaty „Star Wars” będą odbywały się od 21 stycznia w Powiatowej Bibliotece Publicznej im Zygmunta Krasińskiego, ul. Warszawska 34, Ciechanów.

Fot. archiwum Joanny Potockiej-Rak