Zdetonowali w lesie bombę lotniczą

3 stycznia rano w Ślubowie, gm. Krzynowłoga Mała leśniczy w kompleksie leśnym znalazł bombę lotniczą pochodzącą z czasów II wojny światowej.

– Po dokonaniu oceny niewybuchu oraz ryzyka związanego z możliwym jego transportem, saperzy z 2. Pułku w Nowym Dworze Mazowieckim podjęli decyzję o wysadzeniu niewybuchu w miejscu jego odnalezienia. W toku czynności związanych z penetracją miejsca ujawnionego niewybuchu oraz odsłonięciem ziemi została ujawniona kolejna bomba lotnicza – informuje mł. asp. Ilona Cichocka z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.

Przypomnijmy, że październiku ub.r. również w powiecie przasnyskim, w lesie w gminie Czernice Borowe znaleziono 40 sztuk pocisków artyleryjskich z czasów II wojny światowej. Śmiercionośne „pamiątki” saperzy wywieźli na poligon i zdetonowali.

Policjanci przypominają, że w przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania niewybuchów do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W przypadku znalezienia niewybuchu, czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce przed dostępem dla osób postronnych.

Informując Policję należy: precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon (adres kontaktowy) do osoby informującej o znalezisku.

red

Fot. KPP w Przasnyszu/”Zardzewiała śmierć” znaleziona w gminie Czernice Borowe