Zmarła Zenona Cieślak-Szymanik (1931-2016)

Znana ciechanowska poetka, autorka 10 poetyckich książek, laureatka licznych nagród literackich, uczestniczka wielu imprez kulturalnych.

Benefis Zeni 1

wspomnienie dr Teresy Kaczorowskiej w:

Była rodowitą łodzianką, z zawodu ekonomistką. W Ciechanowie mieszkała ponad 50 lat. Funkcjonowała w ruchu twórczym przy dawnym WDK, obecnym Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie. Należała do Stowarzyszenia Pracy Twórczej, potem do Ciechanowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich – od 2009 roku przekształconego w niezależny Związek Literatów na Mazowszu (pozostała jednocześnie w Związku Literatów Polskich w Warszawie).

Do końca pisała, publikowała w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich”, bywała na literackich imprezach. Jeszcze 6 maja 2016 r. uczestniczyła w XII Międzynarodowym Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, należała bowiem także do Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana. Zawsze elegancka, zadbana i pełna energii, długo czytała – podczas Nocy Poetów tego Festiwalu, którą prowadziłam – swoje wiersze w Dworku Mazowieckim w Dłużniewie. Jak się okazało, po raz ostatni…

Zeniu, będzie nam Ciebie na pewno brakowało! Cześć Twojej Pamięci!

dr Teresa Kaczorowska

Prezes Związku Literatów na Mazowszu

Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie

Fot. Kazimierz Kosmala

Zenona Cieślak-Szymanik, podczas swojego benefisu w Kawiarni Artystycznej Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie,14 września 2011 r.