Żołnierze 5 MBOT z sojusznikami NATO na Norwegian Foot March

Trzydziestokilometrowa trasa, 11 kilogramów obciążenia, a do tego reżim czasowy – żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej razem z sojusznikami Batalionowej Grupy Bojowej NATO ponownie zmierzyli się z Norwegian Foot March.

W środę, 17 sierpnia ponad 100 żołnierzy wystartowało w Norwegian Foot March. Z wyczerpującym marszobiegiem zmierzyli się kolejny raz żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT oraz sojusznicy NATO z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Organizatorem sportowej rywalizacji byli amerykańscy żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej eFP Poland, na co dzień stacjonujący w Bemowie Piskim.

Przygotowania do 30 kilometrowego marszobiegu o odznakę norweskiej armii rozpoczęły się o godzinie 2 w nocy sprawdzeniem ekwipunku i norm wagowych plecaka. Każdy żołnierz pokonywał trasę w umundurowaniu polowym z 11 kilogramowym obciążeniem, z którym musiał dotrzeć na metę.
Żołnierze wystartowali o godzinie 4 nad ranem. Podczas marszu zmierzyli się nie tylko z wymagającym terenem, wysoką temperaturą, ale też z czynnikami ludzkimi – z bólem, zmęczeniem i kontuzjami.

– Marsz zweryfikował nasze możliwości psycho-fizyczne, wytrwałość i przede wszystkim umiejętność dysponowania własnymi siłami. Pokonywaliśmy trasę wspólnie z żołnierzami innych państw NATO, dopingowaliśmy siebie nawzajem, ale w chwilach zwątpienia największą motywacją dotarcia do celu była biało-czerwona na ramieniu. – powiedział kpr. Michał z 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie.

Wśród uczestników wydarzenia, były również kobiety. Z sukcesem ukończyła marsz norweski szer. Monika z 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego, która zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet, pokonując dystans 30 kilometrów w czasie 4 h 28 min. Z kolei kpt. Arkadiusz z 5 Mazowieckiej Brygady OT przekroczył metę po 3 h 47 min. i uplasował się na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej mężczyzn. Wszyscy uczestnicy z 5 MBOT ukończyli marsz w określonym reżimie czasowym. Otrzymają oni certyfikat z Ambasady Norwegii oraz pamiątkową odznakę.

***

Norwegian Foot March to prestiżowy marszobieg organizowany przez Norweskie Siły Zbrojne na całym świecie. Historia tego przedsięwzięcia sięga roku 1915. Działania zbrojne I wojny światowej były impulsem dla żołnierzy norweskich do zorganizowania swoistego testu wytrzymałości fizycznej. Głównym założeniem marszu było przeszkolenie żołnierzy z szybkiego przemieszczania większych jednostek wojskowych na duże odległości w sposób, który zagwarantuje im gotowość do walki nawet po pokonaniu wielu kilometrów z plecakiem i pełnym uzbrojeniem. Obecnie Norwegian Foot March organizowany jest w ramach propagowania aktywności fizycznej w formie marszu wśród personelu wojskowego i cywilnego.

Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy 5 MBOT
Fot. DWOT