Pierwszy taki Jarmark

W Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się pierwszy Bożonarodzeniowy Jarmark Opinogórski. Dwudniowe wydarzenie kulturalne na terenie gminy uzyskało romantyczną oprawę dzięki lokalizacji imprezy. Jarmark odbył się na terenie Zabytkowego Zespołu Pałacowo – Parkowego w Opinogórze.

Celem wydarzenia była wspólna promocja miejsca, integracja i zachęcenie mieszkańców gminy i okolicznych miejscowości do regularnego korzystania z oferty kulturalnej i edukacyjnej Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, promocja lokalnych twórców rękodzieła artystycznego.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=bZKIneZ1LNM[/embedyt]

W ramach oferty kulturalnej odbyły się 3 koncerty na Sali Koncertowej Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze: koncert W Świątecznym Tonie w wykonaniu tria wokalnego The Chance, koncert W krainie operetki i musicalu w wykonaniu Katarzyny Gawałkiewicz (sopran), Macieja Madalińskiego (tenor), Moniki Polaczek-Przestrzelskiej (fortepian) oraz Andrzeja Krusiewicza (konferansjer) oraz Smykofonia (koncert dla dzieci i opiekunów) w wykonaniu zespołu Wielbłądy połączony z prezentacją egzotycznych instrumentów dla dzieci.

Koncertową niedzielę wzbogaciły bożonarodzeniowe występy zespołów i solistów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w tym: Marty Skibińskiej – śpiew, Gminnej Orkiestry Dętej Trzech Pokoleń oraz zespołów Nadzieja i Melodia, zlokalizowane na tarasie Oranżerii.

Dla dzieci i opiekunów przygotowano muzyczne warsztaty bożonarodzeniowe (zajęcia z instrumentami perkusyjnymi przy zabytkowym fortepianie w Oficynie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze) oraz plastyczne zajęcia zdobienia pierników i tworzenia ozdób bożonarodzeniowych zlokalizowane w Oranżerii. W zajęciach udział wzięło łącznie 110 dzieci oraz ponad 100 opiekunów.

Dwudniowa promocja lokalnych wyrobów artystycznych, rękodzieła oraz wyrobów gastronomicznych zorganizowana została w namiotach wystawienniczych rozlokowanych przed Oranżerią Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Łącznie prezentowało się 17 wystawców z gminy i okolic.

Oprawa dźwiękowa oraz oświetleniowa wydarzenia została zorganizowana we współpracy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Opinogórze Górnej.
Impreza była wspólnie nagłaśniana promocyjnie w mediach lokalnych (w tym radio, prasa i internet). W organizację wydarzenia zaangażowani zostali łącznie pracownicy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (Dział Promocji i Obsługi Ruchu Turystycznego: 4 osoby , Dział Edukacji: 2 osoby, Dział Gastronomii: 5 osób, Dział Księgowości: 2 osoby, Wewnętrzna Służba Ochrony: 4 osoby, Dział Park i Zwierzyniec: 2 osoby, Dział Techniczny: 6 osób) oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Opinogórze Górnej (2 osoby), jak również pracownicy Urzędu Gminy w Opinogórze (2 osoby).
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Jarmarku był bezpłatny. Do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze kursowały bezpłatne autobusy miejskie, umożliwiając dotarcie na imprezę zarówno mieszkańcom Ciechanowa, jak i mniejszych miejscowości położonych na terenie gminy.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu wspólnej inicjatywy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wójta Gminy Opinogóra Górna i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Opinogórze Górnej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Łącznie Bożonarodzeniowy Jarmark Opinogórski w ciągu dwóch dni odwiedziło około 950 turystów.

Paulina Rybczyńska, Alicja Wodzyńska
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze