25 lat parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie

– Ogromnie się cieszę, że wasza parafia wrosła w pejzaż Ciechanowa. Nikt nie wyobraża sobie naszego miasta bez „Fatimskiej”, bez dwóch strzelistych wież kościelnych na Śmiecinie. Dla mnie jako biskupa umacniająca jest świadomość, że nie jesteście w tej parafii „obcymi i przychodniami, ale współobywatelami świętych i domownikami Boga” – mówił biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski podczas niedzielnych obchodów 25-lecia parafii Matki Bożej w Ciechanowie. – Dla wielu z was ta parafia jest prawdziwą przestrzenią dla rozwoju życia duchowego. Te minione 25 lat jej istnienia i dobra jakie się w niej wydarzyło to dowody, że była potrzebna ćwierć wieku temu, że jej misja trwa i że jest potrzebna w przyszłości.

Parafię erygował 3 września 1996 r. ówczesny biskup płocki Zygmunt Kamiński. W stosownym dekrecie zobowiązał proboszcza ks. Jana Jóźwiaka do budowy kościoła parafialnego, co stało się faktem w 2011 r., gdy świątynię konsekrował obecny ordynariusz diecezji biskup Piotr Libera.

– Każda parafia jako wspólnota wiary ma nam pomóc w zbawieniu duszy – mówił przed rozpoczęciem Eucharystii proboszcz parafii ks. kanonik Jan Jóźwiak. – Dokonuje się ona zawsze  w Jezusie, także tu, pod szczególną opieką Boskiej Matki, Pani Fatimskiej, która od samego początku jest tu proboszczem. Podkreślił, że kościół parafialny jest wotum wdzięczności za Papieża – Polaka „Największego z rodu Piastów”. – Wielka to łaska, że mamy tak potężnego orędownika w niebie, który się wstawia za nami.

Po mszy św. miał miejsce piknik rodzinny. Były atrakcje dla najmłodszych, krótki koncert Miejskiej Orkiestry Dętej OSP, grill i słodycze. Terytorium parafii obejmuje ponad 60 ulic na ciechanowskich osiedlach: Płocka, Zachód, Kwiatowe, 13 miejscowości z gminy Ciechanów i jedną z gminy Ojrzeń.

red

Fot. Marek Szyperski