30 lat samorządu terytorialnego

Było to już po wyborach z 4 czerwca 1989 r. Urzędującego prezydenta Ciechanowa Marcina Stryczyńskiego odwiedziła delegacja ciechanowskiej „Solidarności”: Waldemar Nicman, Janusz Mejer i Marek Szyperski. Rozmowa przebiegła w uprzejmej atmosferze, zasygnalizowaliśmy panu prezydentowi, że po zmianach w kraju czas na zmiany w mieście…

A potem był 27 maja 1990 i pamiętne, pierwsze w powojennej Polsce wolne wybory do rad miast, gmin i sejmików wojewódzkich.

Jakież to były prace nad wyłonieniem listy kandydatów Komitetu Obywatelskiego „S” do Rady Miasta Ciechanów. Oj działo się w dawnym komitecie miejskim PZPR, a wówczas siedzibie ciechanowskiego oddziału „Solidarność” przy Warszawskiej 60.  Pamiętam pracę nad notkami biograficznymi kandydatów. – Pszczoły hoduję – rzekł zapytany o hobby jeden z kandydatów.

Chętnych na stanowisko prezydenta było co najmniej kilku. Sprawę rozstrzygnął Waldek Nicman proponując kandydaturę Tadeusza Bochni, prezesa jednej z ciechanowskich spółdzielni mieszkaniowych. I to właśnie jego nowa Rada Miasta wybrała na pierwszego, demokratycznego prezydenta Ciechanowa w powojennej Polsce.

Pamięć już zawodzi, notatki gdzieś głęboko w szufladach, więc nie jestem pewien, ale Rada Miasta liczyła wtedy chyba 32 rajców, z czego KO „S” wprowadził 14. Przewodniczącym Rady został Aleksander Bońkowski, a szefem kluby radnych KO „S” – Stanisław Kownacki – zwany wtedy „ciechanowskim Geremkiem” przez analogię do szefa Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Najmłodszym radnym (wtedy, o ile pamiętam – 27-letnim) był Grzegorz Trojanowski – bankowiec.

Tak rodził się samorząd terytorialny w Ciechanowie. Byłem przy tym J Startowałem wtedy (także z Ko „S”) na radnego gminy wiejskiej Ciechanów. Zająłem 2. miejsce na 3. kandydatów – bez mandatu. To był mój pierwszy i jak na razie ostatni start w wyborach. Od tamtej pory przez 30 lat opisuję ciechanowski (i nie tylko) samorząd, a moje dziennikarskie spostrzeżenia, opinie i refleksje (a były to ciekawe lata), jak Bóg da – wkrótce ujrzą światło dzienne.

Marek Szyperski

Ps. Później były jeszcze wybory do rad powiatów, które na mapę Polski przywróciła reforma administracyjna, która weszła w życie 1 stycznia 1999 r.

Na zdjęciu: Tadeusz Bochnia – pierwszy prezydent Ciechanowa