5. Mazowiecka Brygada OT przypieczętowała współpracę ze spółką energetyczną PGE

Mazowieccy terytorialsi podpisując list intencyjny rozpoczęli współpracę ze spółką PGE Dystrybucja. List zakłada wspólne ćwiczenia z energetykami, a także szkolenia z zakresu dostarczania prądu w sytuacjach kryzysowych, które mogą wystąpić na terenie Mazowsza i spowodują przerwy w dostawie prądu.

Pismo o współpracy zostało podpisane 5 lipca przez prezesa PGE Dystrybucja Jarosława Kwaska oraz płk. Mieczysława Gurgielewicza dowódcę 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i płk. Witolda Bubaka, dowódcę 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z inicjatywy wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła.

Dokument określa zasady stałej współpracy na rzecz obronności i bezpieczeństwa mieszkańców województwa mazowieckiego. Współpraca obejmuje m.in. wsparcie podczas usuwania awarii energetycznych w stałych rejonach odpowiedzialności brygad OT, w ramach posiadanych sił i środków, zgodnie z przeznaczeniem WOT, wykorzystanie potencjału w realizacji szkoleń specjalistycznych, a także organizację wspólnych ćwiczeń i treningów.

– 5. i 6. Brygada WOT to wyjątkowa grupa ludzi, którzy są gotowi do tego, żeby w różnych sytuacjach kryzysowych pozostawać do dyspozycji mieszkańców. (…) dzięki współpracy tych dwóch Brygad, a także PGE Dystrybucja dochodzi teraz do sformalizowanego zadeklarowania gotowości do współpracy – zaznaczył wojewoda mazowiecki.

Płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 5. brygady Obrony Terytorialnej zapewniał, że dzięki współpracy z PGE wzrosną kompetencje żołnierzy w zakresie wsparcia społeczeństwa oraz w reagowaniu na sytuacje zagrożenia, dzięki czemu Wojska Obrony Terytorialnej będą mogły lepiej zabezpieczać i wspierać nasze społeczeństwo w sytuacji zagrożenia.

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej na terenie północnego Mazowsza działa od 2017 roku. Obecnie liczy ponad 2 tysiące żołnierzy w tym blisko 1900 stanowią ochotnicy. Misją 5. Brygady jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki