-” Ich celem będzie takie praktykowanie wspólnej modlitwy całego ludu Bożego diecezji, aby przez cały rok, w różnych kościołach i kaplicach, trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, który jest najpiękniejszym i prawdziwym znakiem obecności Boga wśród ludu” – napisał w zarządzeniu Biskup Płocki Piotr Libera.
W parafiach powiatu ciechanowskiego odbywać się będą następująco: luty, marzec, kwiecień: parafia pw. św. Józefa w Ciechanowie, maj: parafia Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie , parafia w Lekowie, czerwiec: parafia pw. Błogosławionych Biskupów Płockich Męczenników w Ciechanowie, parafia w Łysakowie, lipiec: parafia w Ciemniewku, sierpień: parafie w: Glinojecku, Opinogórze, Grudusku, Łopacinie, Zeńboku, Sońsku, Gąsocinie, wrzesień: parafia pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, pw. św. Tekli w Ciechanowie, pw. św. Józefa w Ciechanowie, kaplica w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, październik: parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Ciechanowie, parafia w Kraszewie, grudzień: parafie w Koziczynku i w Pałukach.
ZARZĄDZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO O DNIACH EUCHARYSTYCZNYCH W DIECEZJI PŁOCKIEJ
W nawiązaniu do dziedzictwa przeszłości, a zwłaszcza tradycji nabożeństwa czterdziestogodzinnego, zaprowadzonego w diecezji płockiej w 1779 r. przez biskupa płockiego Michała Jerzego Poniatowskiego, odnowionego następnie w 1909 r. przez bł. biskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, dla większego dobra duchowego wiernych, wziąwszy pod uwagę obecne uwarunkowania i możliwości duszpasterskie diecezji płockiej oraz wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród księży proboszczów, po konsultacji wśród kapłanów i wiernych świeckich, zarządzam, by od dn. 1 lutego 2022 r. w diecezji płockiej były organizowane w sposób ciągły dni eucharystyczne. Są one także odpowiedzią na prośbę Ojca Świętego Franciszka, by na drodze Procesu Synodalnego poprzez adorację wsłuchać się w głos Pana, który został z nami pod postacią chleba.
Ich celem będzie takie praktykowanie wspólnej modlitwy całego ludu Bożego diecezji, aby przez cały rok, w różnych kościołach i kaplicach, trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, który jest najpiękniejszym i prawdziwym znakiem obecności Boga wśród ludu. Wskazania praktyczne, dotyczące przebiegu i organizacji dni eucharystycznych, zawarte są w załączonych do dekretu wytycznych (Załącznik nr 1). Wszystkie miejsca adoracji będą co roku umieszczane w Kalendarzu liturgicznym diecezji płockiej pod poszczególnymi dniami roku liturgicznego, zgodnie z załączonym do niniejszego dekretu harmonogramem (Załącznik nr 2).
Niech wstawiennictwo św. Stanisława Kostki, patrona diecezji płockiej, który ogromną czcią otaczał Najświętszy Sakrament i przyjmował go z wiarą z rąk anioła, przyczyni się do odnowy życia eucharystycznego.
Płock, dnia 6 stycznia 2022 r. w uroczystość Objawienia Pańskiego
† Piotr Libera Biskup Płocki
Ks. Piotr Grzywaczewski Kanclerz
Załącznik nr 1
Wytyczne Biskupa Płockiego do dekretu o dniach eucharystycznych w diecezji płockiej z dn. 6 stycznia 2022 r.
- Wprowadzenie
- „Modlitwa przed Chrystusem Panem obecnym w Najświętszym Sakramencie przedłuża zjednoczenie z Nim, które wierni osiągnęli w Komunii świętej, i odnawia przymierze, pobudzające ich do zachowywania w życiu i obyczajach tego, co przez wiarę i sakrament otrzymali w sprawowaniu Eucharystii”[1]. Adoracja eucharystyczna jest jedną z najpiękniejszych możliwości rozwijania przyjaźni z Panem i braterstwa międzyludzkiego. Papież Benedykt XVI uczył: „Przyjęcie Eucharystii oznacza postawę adoracji wobec Tego, którego przyjmujemy. Właśnie dlatego i tylko dlatego stajemy się jedno z Nim i w pewien sposób kosztujemy zadatki piękna liturgii niebieskiej. Akt adoracji poza Mszą św. przedłuża i intensyfikuje to, co się dokonało podczas samej celebracji liturgicznej”[2]. Adoracja jest polecana i wskazywana przez Kościół, a zainteresowanie nią wśród wiernych w naszych czasach budzi wiele nadziei na nowe sposoby rozwijania wiary i innych cnót moralnych w życiu chrześcijan. Jak bowiem pisał św. Alfons Maria de’ Liguori: „Wśród różnych praktyk pobożnych adoracja Jezusa sakramentalnego jest pierwsza po sakramentach, najbardziej miła Bogu i najbardziej pożyteczna dla nas”[3].
- Normy prawa kanonicznego i przepisy liturgiczne wyraźnie zalecają, aby w kościołach, w których jest stale przechowywany Najświętszy Sakrament, praktykować adorację Najświętszego Sakramentu w pierwszą niedzielę lub w pierwszy czwartek miesiąca, ale również wskazuje się, by co roku odbywało się uroczyste wystawienie Najświętszego Sakramentu trwające dłuższy czas, choćby z przerwami, aby wspólnota wiernych mogła głębiej rozważyć i adorować tajemnicę Eucharystii. Takie wystawienie wymaga zgody ordynariusza miejsca[4]. Dni eucharystyczne będą zatem okazją do praktyki takiego uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu.
- Dziedzictwo przeszłości dla przyszłości
- Nabożeństwo czterdziestogodzinne powstało we Włoszech w I połowie XVI w. jako forma dłuższej, czterdziestogodzinnej adoracji Eucharystii kilka razy w roku; potem w Mediolanie rozpoczęto praktykę nieustannego nabożeństwa – po zakończeniu w jednym kościele rozpoczynało się ono w kolejnym. Papież Urban VIII w 1624 r. polecił odprawianie tego nabożeństwa na całym świecie[5]. Jednym z pierwszych biskupów, propagujących całoroczną adorację w tej formie nabożeństwa, był pasterz rozległej diecezji płockiej Michał Jerzy Poniatowski, który w 1779 r. wprowadził Nabożeństwo Czterdziestogodzinne w Kościołach Dyecezyi Płockiej przez Rok cały nieprzerwane[6], ponieważ – jak pisał w zarządzeniu – „Przenajświętszy Ciała i Krwi Sakrament, tą czcią, która się Bogu dla Jego niestworzoney i nieograniczoney doskonałości należy, albo że jak pospolicie Teologowie nazywają, cultu latriae adorować powinniśmy; jest to jedna z prawd i nayistotnieyszych Wiary naszej artykułów”[7].
- Nabożeństwo to zostało odnowione w 1909 r. przez biskupa płockiego Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który uzyskawszy ze Świętej Kongregacji Obrzędów stosowne pisma, zaprowadził nowy rozkład kościołów diecezji płockiej, w których się ono odbywało. Był to ważny krok w odnowie eucharystycznej w diecezji płockiej[8]. Ten Błogosławiony Pasterz troszczył się o zewnętrzne piękno nabożeństw eucharystycznych, a także o właściwe kształtowanie sumień wiernych Mazowsza i Ziemi Dobrzyńskiej podczas adoracji, kazań i innych form kultu Eucharystii[9].
- Odnowienie dni eucharystycznych będzie widzialnym znakiem i kontynuacją Procesu Synodalnego, rozpoczętego w diecezji płockiej dn. 7 listopada 2021 r. Celem tych dni jest codzienna, ciągła adoracja Najświętszego Sakramentu w całej diecezji, podczas której wierni wraz z duszpasterzami będą zanosili modlitwy za małżeństwa, rodziny i związki nieregularne, za dzieci i młodzież, za seniorów i chorych, o nowe i święte powołania do służby Bożej w diecezji, zakonach i na misjach, a także o świętość i prawość życia kapłanów i biskupów, by we wszystkich, dzięki adoracji Chleba Aniołów, odnawiało się życie moralne i religijne diecezji. Będzie to także okazja do słuchania, co Pan ukryty w chlebie chce powiedzieć Kościołowi Płockiemu, który wszedł na drogę synodalności. Już św. Augustyn napisał: „Niech nikt nie spożywa tego Ciała, jeśli Go najpierw nie adorował; […] grzeszylibyśmy, gdybyśmy Go nie adorowali”[10].
- Dni eucharystyczne wyznaczone zostały z zachowaniem większości terminów w tych miejscach, w których dotychczas tradycyjnie w ciągu roku odbywały się adoracje lub nabożeństwa czterdziestogodzinne. Dla większości parafii przypisano nowe dni w ciągu roku, łącząc je – jeśli było to możliwe – z uroczystościami patrona parafii lub tytułu kościoła parafialnego. Polecam, by w miesiącach styczniu, lutym i marcu dni eucharystyczne były przeżywane we wspólnotach zakonnych na terenie diecezji, ponieważ w parafiach jest to czas intensywnej pracy kapłanów w czasie wizyty duszpasterskiej i rekolekcji wielkopostnych. Ponadto ze względu na warunki atmosferyczne trudniej byłoby takie nabożeństwo zaprowadzić w kościołach parafialnych. Biorąc także po uwagę szczególny charakter miejsca objawień Jezusa Miłosiernego, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku dni eucharystyczne będą odbywały się każdego 22. dnia miesiąca.
- W każdej z parafii diecezji płockiej dzień eucharystyczny wypadnie jeden raz w ciągu roku. W przypadku sytuacji nadzwyczajnych możliwa jest zamiana terminu adoracji w ramach dekanatu, zawsze za wiedzą i zgodą księdza dziekana.
- Porządek dnia eucharystycznego w parafii
- Dzień eucharystyczny powinien rozpocząć się w parafii wyznaczonej w załączonym harmonogramie wskazanego dnia o godz. 7.00 Mszą św., podczas której powinno się także konsekrować hostię do wystawienia.
- Podczas wystawienia modlitwy, śpiewy i czytania należy tak ułożyć, by adorujący wierni skupiali swoją uwagę na Chrystusie Panu. Dobrze jest zachować dłuższe święte milczenie[11]. Przed Najświętszym Sakramentem można odprawić jakąś część Liturgii Godzin, zwłaszcza Jutrznię, Nieszpory i Godzinę Czytań[12].
- W organizację i przebieg dnia eucharystycznego należy zaangażować szczególnie dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii św. wraz z ich rodzicami.
- W programie należy uwzględnić dłuższe chwile adoracji w ciszy, zwłaszcza wówczas, gdy zostanie ona podjęta w nocy. Przed dniem eucharystycznym warto wyjaśnić wiernym, na czym polega ta forma modlitwy.
- Porządek nabożeństw powinien być następujący (należy uwzględnić warunki parafialne i dostosować do nich proponowany porządek):
Dzień eucharystyczny z adoracją nocną
7.00 Msza św. z homilią. Po liturgii wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpoczęcie adoracji.
8.30 Jutrznia w intencji Kościoła i duchowieństwa.
9.00 Śpiewane Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.
9.30 Adoracja w ciszy.
12.00 Śpiewany Anioł Pański. Siedem psalmów pokutnych.
12.30 Adoracja w ciszy.
15.00 Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Śpiew Suplikacji.
15.30 Adoracja w ciszy.
16.00 Różaniec w intencji dzieci i młodzieży. Akt ofiarowania Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
17.00 Śpiewane Nieszpory o Najświętszym Sakramencie, szczególnie w intencji chorych i seniorów. Stosownie do okoliczności może odbyć się procesja eucharystyczna wokół świątyni. Schowanie Najświętszego Sakramentu (bez błogosławieństwa).
18.00 Msza św. wotywna o Najświętszym Sakramencie z homilią.
19.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu na ołtarzu. Nabożeństwo adoracyjne w intencji małżeństw, rodzin, osób rozwiedzionych, związków nieregularnych. Śpiew aktów uwielbienia.
19.30 Adoracja wspólnot i stowarzyszeń parafialnych.
21.00 Czytanie wybranych fragmentów Pisma świętego.
21.30 Adoracja nocna – osoby indywidualne i grupy parafialne. Sprawowanie sakramentu pokuty.
6.30 Śpiew hymnu Ciebie, Boga, wysławiamy. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Zakończenie adoracji.
Dzień eucharystyczny bez adoracji nocnej
7.00 Msza św. z homilią. Po liturgii wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpoczęcie adoracji.
8.30 Jutrznia w intencji Kościoła i duchowieństwa.
9.00 Śpiewane Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.
9.30 Adoracja w ciszy / adoracja grup parafialnych.
12.00 Śpiewany Anioł Pański. Siedem psalmów pokutnych.
12.30 Adoracja w ciszy / adoracja grup parafialnych.
15.00 Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Śpiew Suplikacji.
16.00 Różaniec w intencji dzieci i młodzieży. Akt ofiarowania Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Sprawowanie sakramentu pokuty.
17.00 Śpiewane Nieszpory o Najświętszym Sakramencie, szczególnie w intencji chorych i seniorów. Stosownie do okoliczności może odbyć się procesja eucharystyczna wokół świątyni. Schowanie Najświętszego Sakramentu (bez błogosławieństwa).
18.00 Msza św. wotywna o Najświętszym Sakramencie z homilią. Stosownie do okoliczności może odbyć się procesja eucharystyczna wokół świątyni.
19.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu na ołtarzu. Nabożeństwo adoracyjne w intencji małżeństw, rodzin, osób rozwiedzionych, związków nieregularnych. Śpiew aktów uwielbienia.
19.30 Adoracja wspólnot i stowarzyszeń parafialnych.
21.30 Śpiew hymnu Ciebie, Boga, wysławiamy. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Zakończenie adoracji. Apel Jasnogórski.
- Troska o chorych
- W miarę możliwości w ciągu dnia eucharystycznego lub około tego dnia należy zatroszczyć się o zaniesienie Komunii św. do chorych w parafii.
- Warto także włączyć w organizację dnia eucharystycznego tych chorych, którzy chcieliby i mogli zaangażować się w prowadzenie modlitw, czuwanie lub inne formy pobożności.
- Tematy homilii i nabożeństw
- W czasie poprzedzającym dzień eucharystyczny, jak również podczas samego dnia, w przepowiadaniu należy podejmować następujące tematy:
- prawdziwa obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie;
- formy kultu Najświętszego Sakramentu;
- przygotowanie do Mszy św. i dziękczynienie po niej;
- niegodne przyjmowanie Najświętszego Sakramentu;
- korzyści duchowe wynikające z nawiedzenia Najświętszego Sakramentu;
- obowiązek katolików – przyjmowanie Wiatyku;
- częsta Komunia św. jako pomoc w życiu duchowym;
- historia Eucharystii w Kościele katolickim;
- obrzędy Mszy św. w ogólności;
- liturgia słowa we Mszy św.;
- liturgia eucharystyczna w czasie Mszy św.;
- rola śpiewów i ciszy w liturgii;
- znaczenie i sens uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa;
- znaczenie i istota procesji eucharystycznych;
- związek sakramentu pokuty i pojednania z sakramentem Eucharystii;
- wartość pierwszej Komunii św.;
- znaczenie społeczne sakramentu Eucharystii;
- dokumenty Kościoła katolickiego, zwłaszcza ostatnich papieży, na temat Eucharystii.
- Wskazania praktyczne
- Sposób i formy adoracji Najświętszego Sakramentu w czasie dnia eucharystycznego w parafii winny być zgodne z dokumentami Kościoła, zwłaszcza z księgą Komunia Święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą Świętą dostosowane do zwyczajów diecezji polskich[13]. Warto zadbać o zewnętrzne uroczyste przygotowanie adoracji, aby był to znak radości i święta w parafii, podczas którego Pan pod postacią chleba chce spotykać się ze swoimi uczniami.
- W miarę możliwości należy zadbać i z pomocą wiernych zorganizować adorację Najświętszego Sakramentu również w nocy.
- Wszystkie miejsca adoracji będą co roku umieszczane w Kalendarzu liturgicznym diecezji płockiej pod poszczególnymi dniami roku liturgicznego, zgodnie z umieszczonym w niniejszym dekrecie kalendarium.
- W czasie dni eucharystycznych należy stosować wystawienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji, z użyciem tronu lub według zwyczaju w parafii. Na ołtarzu lub miejscu nad tabernakulum, gdzie wystawiony jest Najświętszy Sakrament, nie należy umieszczać niczego innego, np. dodatkowych relikwii, figur czy obrazów. Nie wolno również wystawiać do adoracji Krwi Pańskiej.
- Jeśli dzień eucharystyczny wypadnie w czasie Świętego Triduum Paschalnego, pierwszeństwo mają obchody Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego.
- Niniejszym wydaję zgodę, aby we wszystkie dni roku, z wyjątkiem uroczystości oraz niedziel Adwentu, Wielkiego Postu i Okresu Wielkanocnego, dni Oktawy Wielkanocnej, Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, Środy Popielcowej i Wielkiego Tygodnia, można było w czasie dnia eucharystycznego w parafii odprawić jedną Mszę św. wotywną o Najświętszym Sakramencie.
- Jeśli możliwe, ołtarz, na którym odbywać się będzie wystawienie, powinno się przystroić kwiatami (z wyjątkiem okresu Wielkiego Postu) oraz umieścić na nim sześć świec.
- O porządku dnia eucharystycznego należy poinformować wiernych w niedzielę poprzedzającą, zapraszając ich do włączenia się – w miarę możliwości – także w adorację w nocy.
- W czasie adoracji kapłani powinni umożliwić wiernym korzystanie z sakramentu pokuty.
- Należy pamiętać, że podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu nie wolno odprawiać Mszy świętej w tej samej nawie kościoła lub kaplicy[14]. Na czas sprawowania Mszy św. (ślub, pogrzeb) adorację należy przerwać, chyba że odprawia się ją w kaplicy oddzielonej od nawy wystawienia i przynajmniej niektórzy wierni zostają na adoracji[15].
- Do udzielania błogosławieństwa na zakończenie adoracji kapłan lub diakon powinien być ubrany w albę (lub komżę) i stułę, a także kapę i welon koloru białego. W czasie błogosławieństwa czyni się tylko jeden znak krzyża. Należy zatroszczyć się również o używanie kadzidła.
- Warto pomyśleć o współpracy między duchownymi z okolicznych parafii w ramach dnia eucharystycznego w kwestii sprawowania sakramentów św., zwłaszcza pokuty i pojednania oraz głoszenia kazań.
- Dni eucharystyczne niech będą dobrą okazją do zwrócenia większej uwagi na stan paramentów, służących do sprawowania Mszy św., tabernakulum, w którym przechowywana jest Eucharystia i lampki wiecznej, umieszczonej przed tabernakulum.
- Organizacja dnia eucharystycznego powinna być wspólnym dziełem duchownych i świeckich, stąd ważne jest właściwe jego przygotowanie np. w gremium Parafialnej Rady Duszpasterskiej, włączając w to szczególnie nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Niech będzie to dzień ożywienia duszpasterskiego liturgicznej służby ołtarza, chórów i scholi parafialnych, a także pogłębienia istoty posługi różnych osób przy ołtarzu. To także właściwy czas na prowadzenie w parafiach katechezy mistagogicznej i liturgicznej, zgłębianie treści ksiąg liturgicznych, a przede wszystkim budowanie pobożności eucharystycznej, która na początku trzeciego tysiąclecia jest jednym z ważnym znaków czasu i znaków nadziei na przyszłość Kościoła, który z mandatu Chrystusa jest stróżem Eucharystii. Niech będzie to także czas uczenia się piękna sprawowania liturgii i wykorzenienia nadużyć i błędów w jej celebrowaniu.
- Ważna jest promocja i informacja o dniu eucharystycznym na stronie internetowej parafii, w ogłoszeniach, w czasie wizyty duszpasterskiej, aby jak najwięcej osób mogło włączyć się w ten dzień modlitwy. Warto także skorzystać z materiałów, opracowanych przez bł. Carlo Acutisa, zamieszczonych w języku polskim na stronie internetowej: www.miracolieucaristici.org.
- Wydział ds. Rodzin przygotuje pomoce duszpasterskie do sprawowania dnia eucharystycznego w parafiach i innych wskazanych wspólnotach.
- Odpusty
- Należy uświadamiać i przypominać wiernym o możliwościach uzyskania odpustów, związanych z różnymi formami adoracji Najświętszego Sakramentu, o których mówi Enchiridion indulgentiarum, normae et concessiones, wydany dn. 16 lipca 1999 r. przez Penitencjarię Apostolską[16].
- Dziełami obdarzonymi odpustem zupełnym jeden raz w ciągu dnia, do których praktyki należy zachęcać wiernych w czasie dni eucharystycznych, są m.in.:
- adoracja Najświętszego Sakramentu przez pół godziny,
- pobożne odmówienie w każdy piątek Wielkiego Postu modlitwy przez obrazem Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego: Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu,
- odmówienie w sposób ciągły całej jednej części różańca świętego (pięciu tajemnic) wspólnie z kimś w dowolnym miejscu, lub samemu, ale wówczas tylko w kościele lub kaplicy,
- pobożne czytanie Pisma świętego przez pół godziny,
- odprawienie Drogi krzyżowej przed stacjami zatwierdzonymi przez kościół,
- nawiedzenie kościoła parafialnego w święto tytułu (patrona) i pobożne odmówienie w nim Ojcze nasz i Wierzę, także w dniu, na który przenosi się samo święto lub przynajmniej jego zewnętrzną uroczystość,
- pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy zakonnej w uroczystość świętego Założyciela i odmówienie w nim Ojcze nasz i Wierzę,
- pobożny udział w procesji eucharystycznej,
- pobożne uczestniczenie w nabożeństwie Gorzkich żali jeden raz w tygodniu w okresie Wielkiego Postu,
- pobożne odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego przed Najświętszym Sakramentem wystawionym lub przechowywanym w tabernakulum.
- Odpusty cząstkowe wiele razy w ciągu dnia można uzyskać zasadniczo za każdą czynność pobożną wykonaną na zewnątrz, w myślach lub w mowie. Tymi czynnościami mogą być np. przeżegnanie wodą święconą, nawiedzenie kościoła, wypowiedzenie aktu strzelistego.
Załącznik nr 2
Harmonogram dni eucharystycznych w diecezji płockiej
Styczeń
1 Sierpc, ul. Wojska Polskiego 28a, kaplica sióstr benedyktynek
2 Przasnysz, ul. J. Piłsudskiego 48, kaplica sióstr klarysek kapucynek
3 Stara Biała, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia
4 Płock, pl. Stary Rynek 14/18, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia
5 Rogozino, kaplica sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa
6 Mława, ul. H. Sienkiewicza 34, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny
7 Mława, ul. Stary Rynek 18, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny
8 Ciechanów, ul. ks. P. Ściegiennego 11a, kaplica sióstr pasjonistek
9 Gostynin, ul. Jana Pawła II 15, kaplica sióstr pasjonistek
10 Płock, ul. H. Sienkiewicza 24, dom macierzysty, kaplica sióstr pasjonistek
11 Pułtusk, ul. Kotlarska 13, kaplica sióstr pasjonistek
12 Sierpc, ul. Konstytucji 3 Maja, kaplica sióstr pasjonistek
13 Staroźreby, ul. Kościelna 34a, kaplica sióstr pasjonistek
14 Płock, kaplica w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa
15 Rypin, ul. Jana Pawła II 13, kaplica sióstr pasterek od Opatrzności Bożej
16 Czerwińsk, ul. Piotra Dunina 9, kaplica sióstr służek
17 Płock, ul. Graniczna 32, kaplica sióstr służek
18 Płock, ul. Kościuszki 14, dom prowincjalny, kaplica sióstr służek
19 Pułtusk, ul. Kościuszki 17/10, kaplica sióstr służek
20 Rokicie, kaplica sióstr służek
21 Skępe, ul. Klasztorna 52, kaplica sióstr służek
22 Płock, pl. Stary Rynek 14/18, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Płock, kaplica w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym Studnia
24 Żuromin, ul. Szpitalna 16, kaplica sióstr służek
25 Obryte, kaplica sióstr szarytek
26 Przasnysz, ul. Świerczewo 9, kaplica sióstr szarytek
27 Zakroczym, ul. Parowa Okólna 29, kaplica sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych
28 Wyszogród, ul. Klasztorna 18, kościół klasztorny pw. Matki Bożej Anielskiej franciszkanów konwentualnych
29 Przasnysz, ul. 3 Maja 34, kaplica w klasztorze ojców pasjonistów
30 Czerwińsk, ul. Klasztorna 23, kaplica w domu księży salezjanów
31 Płock, al. Jachowicza 4, kaplica w domu księży salezjanów
Luty
1 Sierpc, ul. Wojska Polskiego 28a, kaplica sióstr benedyktynek
2 Przasnysz, ul. J. Piłsudskiego 48, kaplica sióstr klarysek kapucynek
3 Stara Biała, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia
4 Płock, pl. Stary Rynek 14/18, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia
5 Rogozino, kaplica sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa
6 Mława, ul. H. Sienkiewicza 34, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny
7 Mława, ul. Stary Rynek 18, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny
8 Ciechanów, ul. ks. P. Ściegiennego 11a, kaplica sióstr pasjonistek
9 Gostynin, ul. Jana Pawła II 15, kaplica sióstr pasjonistek
10 Płock, ul. H. Sienkiewicza 24, dom macierzysty, kaplica sióstr pasjonistek
11 Pułtusk, ul. Kotlarska 13, kaplica sióstr pasjonistek
12 Sierpc, ul. Konstytucji 3 Maja, kaplica sióstr pasjonistek
13 Staroźreby, ul. Kościelna 34a, kaplica sióstr pasjonistek
14 Płock, kaplica w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa
15 Rypin, ul. Jana Pawła II 13, kaplica sióstr pasterek od Opatrzności Bożej
16 Czerwińsk, ul. Piotra Dunina 9, kaplica sióstr służek
17 Płock, ul. Graniczna 32, kaplica sióstr służek
18 Płock, ul. Kościuszki 14, dom prowincjalny, kaplica sióstr służek
19 Pułtusk, ul. Kościuszki 17/10, kaplica sióstr służek
20 Rokicie, kaplica sióstr służek
21 Skępe, ul. Klasztorna 52, kaplica sióstr służek
22 Płock, pl. Stary Rynek 14/18, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Przasnysz, kościół klasztorny pw. św. Klary i św. Józefa
24 Żuromin, ul. Szpitalna 16, kaplica sióstr służek
25 Obryte, kaplica sióstr szarytek
26 Przasnysz, ul. Świerczewo 9, kaplica sióstr szarytek
27 Zakroczym, ul. Parowa Okólna 29, kaplica sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych
28 Wyszogród, ul. Klasztorna 18, kościół klasztorny pw. Matki Bożej Anielskiej franciszkanów konwentualnych
(29) Wyszogród, ul. Klasztorna 18, kościół klasztorny pw. Matki Bożej Anielskiej franciszkanów konwentualnych
Marzec
1 Sierpc, ul. Wojska Polskiego 28a, kaplica sióstr benedyktynek
2 Przasnysz, ul. J. Piłsudskiego 48, kaplica sióstr klarysek kapucynek
3 Stara Biała, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia
4 Płock, pl. Stary Rynek 14/18, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia
5 Rogozino, kaplica sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa
6 Mława, ul. H. Sienkiewicza 34, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny
7 Mława, ul. Stary Rynek 18, kaplica sióstr ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny
8 Ciechanów, ul. ks. P. Ściegiennego 11a, kaplica sióstr pasjonistek
9 Gostynin, ul. Jana Pawła II 15, kaplica sióstr pasjonistek
10 Płock, ul. H. Sienkiewicza 24, dom macierzysty, kaplica sióstr pasjonistek
11 Pułtusk, ul. Kotlarska 13, kaplica sióstr pasjonistek
12 Sierpc, ul. Konstytucji 3 Maja, kaplica sióstr pasjonistek
13 Staroźreby, ul. Kościelna 34a, kaplica sióstr pasjonistek
14 Płock, kaplica w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa
15 Rypin, ul. Jana Pawła II 13, kaplica sióstr pasterek od Opatrzności Bożej
16 Czerwińsk, ul. Piotra Dunina 9, kaplica sióstr służek
17 Płock, ul. Graniczna 32, kaplica sióstr służek
18 Sarnowo, parafia pw. św. Józefa
19 Pułtusk, parafia pw. św. Józefa
20 Syberia, parafia pw. św. Józefa
21 Płock, ul. Kościuszki 14, dom prowincjalny, kaplica sióstr służek
22 Płock, pl. Stary Rynek 14/18, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Pułtusk, ul. Kościuszki 17/10, kaplica sióstr służek
24 Rokicie, kaplica sióstr służek
25 Skępe, ul. Klasztorna 52, kaplica sióstr służek
26 Żuromin, ul. Lenartowicza 26/28, kaplica sióstr służek
27 Żuromin, ul. Szpitalna 16, kaplica sióstr służek
28 Obryte, kaplica sióstr szarytek
29 Przasnysz, ul. Świerczewo 9, kaplica sióstr szarytek
30 Zakroczym, ul. Parowa Okólna 29, kaplica sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych
31 Wyszogród, ul. Klasztorna 18, kościół klasztorny pw. Matki Bożej Anielskiej franciszkanów konwentualnych
Kwiecień
1 Płock, kolegiata św. Bartłomieja
2 Obryte, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
3 Wrona, parafia pw. św. Stanisława BM
4 Świedziebnia, parafia pw. św. Bartłomieja
5 Mała Wieś, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego
6 Rogowo, parafia pw. św. Bartłomieja
7 Radzikowo, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
8 Bieżuń, parafia pw. św. Stanisława BM
9 Dłutowo, parafia pw. św. Wawrzyńca
10 Niechłonin, parafia pw. Wszystkich Świętych
11 Korzeń, parafia pw. św. Walentego
12 Unierzyż, parafia pw. św. Walentego
13 Dąbrowa, parafia pw. św. Stanisława BM
14 Płock, Wyższe Seminarium Duchowne, kaplica pw. Dobrego Pasterza
15 Ligowo, parafia pw. św. Mateusza Apostoła
16 Płock, kaplica w Hospicjum Stacjonarnym Caritas Diecezji Płockiej
17 Płock, Szkoły Katolickie, kaplica pw. św. Stanisława Kostki
18 Stupsk, parafia pw. św. Wojciecha
19 Żałe, parafia pw. św. Anny
20 Gójsk, parafia pw. św. Mikołaja
21 Radomin, parafia pw. św. Mikołaja
22 Płock, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Nasielsk, parafia pw. św. Wojciecha
24 Solec, parafia pw. św. Wojciecha
25 Goleszyn, parafia pw. św. Mateusza Apostoła
26 Płock, parafia pw. św. Wojciecha
27 Jeżewo, parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła
28 Płock-Imielnica, parafia pw. św. Jakuba
29 Góra, parafia pw. św. Jakuba Apostoła
30 Dulsk, parafia pw. Wniebowzięcia NMP
Maj
1 Płock, parafia pw. św. Józefa
2 Królewo, parafia pw. św. Zygmunta
3 Chamsk, parafia pw. św. Floriana
4 Krysk, parafia pw. św. Floriana
5 Daniszewo, parafia pw. Przemienienia Pańskiego
6 Wieczfnia Kościelna, parafia pw. św. Stanisława BM
7 Święte Miejsce, parafia pw. św. Stanisława BM
8 Lekowo, parafia pw. św. Stanisława BM
9 Ciachcin, parafia pw. św. Stanisława BM
10 Strzygi, parafia pw. św. Stanisława BM
11 Lipowiec Kościelny, parafia pw. św. Mikołaja
12 Płock, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
13 Ciechanów, parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej
14 Łętowo, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
15 Pawłowo, parafia pw. św. Macieja Apostoła
16 Skierkowizna, parafia pw. św. Andrzeja Boboli
17 Płońsk, parafia pw. św. Michała Archanioła
18 Pułtusk, parafia pw. św. Jana Pawła II
19 Naruszewo, parafia pw. św. Tekli
20 Zieluń, parafia pw. św. Jana Nepomucena
21 Duczymin, parafia pw. św. Jana Nepomucena
22 Płock, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Niedzbórz, parafia pw. św. Mikołaja
24 Płock, parafia pw. św. Stanisława Kostki
25 Baboszewo, parafia pw. św. Urbana
26 Rościszewo, parafia pw. św. Józefa
27 Dzierzgowo, parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej
28 Radzanowo, parafia pw. św. Floriana
29 Cieksyn, parafia pw. św. Rocha
30 Joniec, parafia pw. św. Ludwika
31 Miszewo Murowane, parafia pw. św. Anny
Czerwiec
1 Borkowo, parafia pw. św. Apolonii
2 Unieck, parafia pw. św. Jakuba Apostoła
3 Smoszewo, parafia pw. św. Mateusza
4 Lucień, parafia pw. św. Kazimierza
5 Płock-Ciechomice, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego
6 Sulerzyż, parafia pw. św. Mikołaja
7 Brwilno, parafia pw. św. Andrzeja Apostoła
8 Płock, parafia pw. św. Jadwigi Królowej
9 Łysakowo, parafia pw. św. Antoniego
10 Przasnysz, parafia pw. św. Wojciecha
11 Ciechanów, parafia bł. Płockich Biskupów Męczenników
12 Staroźreby, parafia pw. św. Onufrego
13 Trąbin, parafia pw. św. Antoniego
14 Zegrze z siedzibą w Woli Kiełpińskiej, parafia pw. św. Antoniego z Padwy
15 Zagroba, parafia pw. św. Wojciecha
16 Sierpc, św. św. Wita, Modesta i Krescencji
17 Maków Mazowiecki, parafia pw. św. Brata Alberta
18 Sochocin, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
19 Lubowidz, parafia pw. św. Andrzeja Apostoła
20 Janowiec Kościelny, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
21 Skołatowo, parafia pw. św. Achacjusza
22 Płock, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Sadłowo, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
24 Kroczewo, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
25 Krasne, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
26 Janowo, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
27 Tłuchowo, parafia pw. Wniebowzięcia NMP
28 Poniatowo, parafia pw. św. Floriana
29 Zakrzewo z siedzibą w Kępie Polskiej, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
30 Zawidz, parafia pw. św. Marcina
Lipiec
1 Raciąż, parafia pw. św. Wojciecha
2 Skępe, parafia pw. Zwiastowania NMP
3 Dzierżenin, parafia pw. św. Tomasza Apostoła
4 Ruże, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
5 Płock, kaplica w domu ojców klaretynów
6 Bulkowo, parafia pw. Świętej Trójcy
7 Sierpc, kaplica w domu księży pallotynów
8 Gozdowo, parafia pw. Wszystkich Świętych
9 Miszewko Strzałkowskie, parafia pw. św. Mikołaja
10 Płock-Radziwie, parafia pw. św. Benedykta
11 Sierpc, parafia pw. św. Benedykta
12 Dziektarzewo, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
13 Płock, parafia pw. Ducha Świętego
14 Ciemniewko, parafia pw. św. Mikołaja
15 Kucice, parafia pw. św. Michała Archanioła
16 Żmijewo, parafia pw. NMP Szkaplerznej
17 Strzegocin, parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej
18 Płock-Trzepowo, parafia pw. św. Aleksego
19 Bądkowo, parafia pw. św. Szczepana
20 Rokicie, parafia pw. św. Małgorzaty
21 Pilichowo, parafia pw. św. Marii Magdaleny
22 Płock, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Szczutowo, parafia pw. św. Marii Magdaleny
24 Płonne, parafia pw. św. Jakuba Apostoła
25 Drobin, parafia pw. św. Stanisława BM
26 Blichowo, parafia pw. św. Anny
27 Pomiechowo, parafia pw. św. Anny
28 Nowe Miasto, parafia pw. św. Anny
29 Gralewo, parafia pw. św. Małgorzaty
30 Węgra, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
31 Krajkowo, parafia pw. Świętej Trójcy
Sierpień
1 Glinojeck, parafia pw. św. Stanisława BM
2 Ratowo, kościół rektoralny i sanktuarium św. Antoniego z Padwy
3 Żurominek Kapitulny, parafia pw. św. Stanisława BM
4 Zambski, parafia pw. św. Wojciecha
5 Siemiątkowo, parafia pw. św. Kazimierza
6 Grudusk, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
7 Bogurzyn, parafia pw. św. Doroty
8 Krzynowłoga Mała, parafia pw. św. Dominika
9 Łopacin, parafia pw. św. Leonarda
10 Opinogóra, parafia pw. św. Zygmunta
11 Żukowo, parafia pw. św. Wawrzyńca
12 Przasnysz, kościół klasztorny pw. św. Klary i św. Józefa
13 Nowy Dwór Mazowiecki, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego
14 Sokołowo, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
15 Rębowo, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
16 Sierpc, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego
17 Sadykierz, parafia pw. św. Rocha (parafia Obryte)
18 Strzegowo, parafia pw. św. Anny
19 Święcieniec, parafia pw. św. św. Anastazego i Wincentego
20 Chrostkowo, parafia pw. św. Barbary
21 Kamienica, parafia pw. Opatrzności Bożej
22 Płock, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Zeńbok, parafia pw. św. Bartłomieja
24 Kuczbork, parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła
25 Grodziec, parafia pw. św. Bartłomieja
26 Soczewka, parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
27 Radzymin, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
28 Bielsk, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
29 Sońsk, parafia pw. św. św. Wita, Modesta i Krescencji
30 Gumino, parafia pw. św. Pankracego
31 Gąsocin, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego
Wrzesień
1 Szydłowo, parafia pw. św. Marii Magdaleny i św. Kazimierza
2 Płock, Szkoły Katolickie, kaplica pw. św. Stanisława Kostki
3 Zatory, parafia pw. św. Małgorzaty
4 Winnica, parafia pw. Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych
5 Ciechanów, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki, kaplica pw. św. Teresy z Kalkuty
6 Smogorzewo z siedzibą w Błędostowie, parafia pw. Nawiedzenia NMP
7 Siecień, parafia pw. św. Józefa
8 Popowo, parafia pw. Narodzenia NMP
9 Koziebrody, parafia pw. św. Jakuba Apostoła
10 Lutocin, parafia pw. św. Mateusza Apostoła
11 Bonisław, parafia pw. św. Stanisława BM
12 Dobrzyń nad Wisłą, parafia pw. Wniebowzięcia NMP
13 Pułtusk, parafia pw. św. Stanisława Kostki
14 Płock, parafia pw. Świętego Krzyża
15 Zakroczym, parafia pw. św. Józefa
16 Ciechanów, parafia pw. św. Piotra Apostoła
17 Dębsk, parafia pw. św. Stanisława Kostki
18 Rostkowo, parafia pw. św. Stanisława Kostki
19 Rypin, parafia pw. św. Stanisława Kostki
20 Zielona, parafia pw. św. Mateusza Apostoła
21 Pułtusk, parafia pw. św. Mateusza Apostoła
22 Płock, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Ciechanów, parafia pw. św. Tekli
24 Płońsk, parafia pw. św. Ojca Pio
25 Szreńsk, parafia pw. św. Wojciecha
26 Słupia, parafia pw. św. Jakuba Apostoła
27 Mokowo, parafia pw. św. Marii Magdaleny
28 Woźniki, parafia pw. św. Michała Archanioła
29 Ciechanów, parafia pw. św. Józefa
30 Sudragi, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego
Październik
1 Sobowo, parafia pw. św. Hieronima
2 Słupno, parafia pw. św. Marcina
3 Ciechanów, parafia pw. św. Franciszka z Asyżu
4 Skępe, parafia pw. Miłosierdzia Bożego
5 Pułtusk-Popławy, parafia pw. Miłosierdzia Bożego
6 Rogozino, parafia pw. św. Faustyny Apostołki Miłosierdzia Bożego
7 Wyszyny, parafia pw. Matki Bożej Różańcowej
8 Orszymowo, parafia pw. św. Floriana
9 Węgrzynowo, parafia pw. Ducha Świętego
10 Skrwilno, parafia pw. św. Anny
11 Sikórz, kaplica pw. Miłosierdzia Bożego, Dom Seniora Leonianum – Piękne życie
12 Płock, parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej
13 Serock, parafia pw. św. Anny
14 Zakroczym, kościół klasztorny ojców kapucynów pw. św. Wawrzyńca
15 Pokrzywnica, parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej
16 Biała, parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej
17 Płock, Wojewódzki Szpital Zespolony, kaplica pw. św. o. Pio
18 Czernice Borowe, parafia pw. św. Achacjusza
19 Nuna, parafia pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
20 Mława, parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski
21 Mława, parafia pw. św. Jana Kantego
22 Płock, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Malużyn, parafia pw. św. Wojciecha
24 Płock, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego
25 Rypin, parafia pw. Świętej Trójcy
26 Krzynowłoga Wielka, parafia pw. Wszystkich Świętych
27 Czermno, parafia pw. św. Wawrzyńca
28 Gostynin, parafia pw. Miłosierdzia Bożego
29 Okalewo, parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej
30 Rogotwórsk, parafia pw. św. Wawrzyńca
31 Kraszewo, parafia pw. św. Zygmunta
Listopad
1 Zakroczym, kaplica w klasztorze ojców kapucynów
2 Płock, kaplica cmentarna pw. Najświętszego Serca Jezusowego (parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła)
3 Karniewo, parafia pw. Wszystkich Świętych
4 Radzanów, parafia pw. św. Rocha
5 Troszyn, parafia pw. św. Leonarda
6 Grzebsk, parafia pw. św. Leonarda
7 Chociszewo, parafia pw. św. Leonarda
8 Płock, parafia pw. św. Zygmunta
9 Dobrzyków, parafia pw. św. Stanisława BM
10 Gostynin, parafia pw. św. Marcina
11 Zielona, parafia pw. św. Marcina
12 Mochowo, parafia pw. św. Marcina
13 Płock, Wyższe Seminarium Duchowne, kaplica pw. Dobrego Pasterza
14 Wojnówka, parafia pw. św. Stanisława Kostki
15 Ostrowite, parafia pw. św. Stanisława Kostki
16 Płońsk, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego
17 Proboszczewice, parafia pw. św. Floriana
18 Płock, kaplica w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym Studnia
19 Kurowo, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
20 Szwelice, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
21 Radziki, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
22 Płock, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Gradzanowo, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
24 Łukomie, parafia pw. św. Antoniego
25 Dobrzyń nad Drwęcą, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
26 Łęg, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
27 Nasielsk, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
28 Smardzewo, parafia pw. św. Stanisława Kostki
29 Sarbiewo, parafia pw. św. Antoniego
30 Bożewo, parafia pw. św. Jakuba Apostoła
Grudzień
1 Gzy, parafia pw. św. Walentego
2 Żuromin, parafia pw. św. Antoniego
3 Sikórz, parafia pw. św. Barbary
4 Nowy Dwór Mazowiecki (Modlin-Twierdza), parafia pw. św. Barbary
5 Wyszogród, parafia pw. Świętej Trójcy
6 Duninów, parafia pw. św. Mikołaja
7 Gąbin, parafia pw. św. Mikołaja
8 Przasnysz, parafia pw. św. Stanisława Kostki
9 Osiek, parafia pw. Wniebowzięcia NMP
10 Przasnysz, parafia pw. Chrystusa Zbawiciela
11 Kobylniki, parafia pw. św. Anny
12 Klukowo, parafia pw. św. Stanisława BM
13 Bodzanów, parafia pw. Wniebowzięcia NMP
14 Przewodowo, parafia pw. św. Anny
15 Szczawin Kościelny, parafia pw. Nawiedzenia NMP
16 Mława, parafia pw. św. Stanisława BM
17 Koziczynek, parafia pw. św. Dionizego
18 Szyszki, parafia pw. św. Bartłomieja
19 Sokołów, parafia pw. św. Anny
20 Pałuki, parafia pw. św. Gotarda
21 Gołymin, parafia pw. św. Jana Chrzciciela
22 Płock, sanktuarium Bożego Miłosierdzia
23 Pniewo, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
24 Skępe, kaplica w klasztorze ojców bernardynów
25 Mława, parafia pw. Świętej Rodziny
26 Maków Mazowiecki, parafia pw. św. Józefa
27 Bogate, parafia pw. św. Jana Ewangelisty
28 Czerwińsk, parafia pw. Zwiastowania NMP
29 Obory, parafia pw. Matki Bożej Bolesnej
30 Sikórz, kaplica pw. Miłosierdzia Bożego, Dom Seniora Leonianum – Piękne życie
31 Zakroczym, kościół klasztorny ojców kapucynów pw. św. Wawrzyńca
[1] Komunia Święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą Świętą dostosowane do zwyczajów diecezji polskich [dalej: Komunia Święta i kult], Katowice 2020, nr 58.
[2] Benedykt XVI, Posynodalna adhortacja „Sacramentum caritatis” (22 lutego 2007 r.), nr 66.
[3] Visite al SS. Sacramento ed a Maria Santissima, Introduzione: Opere ascetiche, Avellino 2000, s. 295.
[4] Por. Komunia Święta i kult, nr 75.
[5] Por. A. Podleś, Dzieje czterdziestogodzinnego nabożeństwa w Polsce. Studia z dziejów liturgii w Polsce IV, Lublin 1982; J. Miazek, Doroczna adoracja Najświętszego Sakramentu (Czterdziestogodzinne nabożeństwo). Dzieje – teologia – praktyka, „Warszawskie Studia Teologiczne” 19 (2006), s. 251-264.
[6] Zob. tekst rozporządzenia biskupa w: Rozrządzenia y pisma pasterskie za rządów J.O. Xięcia JMCI Michała Jerzego Poniatowskiego…, t. 3, Warszawa 1785, s. 375-405; Tenże, Rozłożenie Dzienne z Strony odprawiania Mszow, Katechizmow, Medytacyi, niektórych Modlitw, Litanii i Pieśni przepisane wciągu Czterdziestogodzinnego Nabożeństwa, dla Kościołownayszczegulniey Parafialnych, podług sposobności mieysc i czasu w DyecezyiPłockiey, tamże, s. 405-411.
[7] M.J. Poniatowski, Rozrządzenia y pisma pasterskie, s. 375.
[8] Zob. A.J. Nowowiejski, Rozporządzenie o Czterdziestogodz. Nabożeństwie, „Miesięcznik Pasterski Płocki” 1909, nr 11, s. 280-285; Tenże, Pastorialia. Sposób śpiewania aktów uwielbienia, „Miesięcznik Pasterski Płocki” 1910, nr 11, s. 316-317. Więcej na temat kultu eucharystii w czasie pontyfikatu abpa Nowowiejskiego: Andrzej Rojewski, Kongresy i dni eucharystyczne w diecezji płockiej w latach posługi pasterskiej bł. abpa A.J. Nowowiejskiego, „Studia Płockie” 36 (2008), s. 113-133.
[9] Por. Podręcznik do wspólnej, publicznej, głośnej adoracji Najświętszego Sakramentu dla kościołów Djecezji Płockiej, Płock 1906.
[10] Św. Augustyn, Enarrationes in Psalmos 98,9; por. Benedykt XVI, Przemówienie do Kurii Rzymskiej (22 grudnia 2005), „L’Osservatore Romano”, wyd. polskie, 2006, nr 2 (280), s. 16.
[11] Por. Komunia Święta i kult, nr 71.
[12] Por. Komunia Święta i kult, nr 72.
[14] Por. Komunia Święta i kult, nr 59.
[15] Por. Komunia Święta i kult, nr 59.
[16] Por. Penitenzieria Apostolica, Manuale delle indulgenze, Città del Vaticano 2021; B. Knapik, Odpust zupełny i odpusty cząstkowe, Niepokalanów 2014; por. także: J.R. Bar, Nowy wykaz odpustów (Enchiridion indulgentiarum), „Prawo Kanoniczne” 12 (1969) nr 3-4, s. 79-94.
Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne