Bez prawa jazdy, bez ubezpieczenia. Stanie przed sądem

Gdyby wpadł jeszcze 31 grudnia ubiegłego roku – skończyłoby się na mandacie karnym – maksymalnie 500 zł. Teraz stanie przed sądem. 19-latkowi z Ciechanowa za jazdę bez uprawnień grozi grzywna w wysokości co najmniej 1,5 tys. zł.

– 19-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego odpowie przed sądem za kierowanie samochodem osobowym bez uprawnień oraz spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruch drogowym. Młody kierowca fiata, w Ciechanowie na ul. Płockiej nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu i gdy kierowca skody zatrzymał się przed skrzyżowaniem z ulicą 3. Maja, uderzył w tył skody. Jak się okazało 19-latek nie posiadał uprawnień do kierowania a także nie posiadał ubezpieczenia pojazdu – relacjonuje kom. Jolanta Bym, oficer prasowy KPP w Ciechanowie. – Zgodnie z nowymi przepisami, które obowiązują od 1 stycznia 2022 r. sprawa 19-letniego kierowcy zostanie skierowana do sądu.

Kom. Jolanta Bym przypomina, że dotychczas kierowanie samochodem czy innym pojazdem mechanicznym bez uprawnień, jeśli kierowca nigdy wcześniej nie miał odpowiedniego prawa jazdy, karane było mandatem 300-500 zł. Od stycznia każdą sprawą kierowania autem czy motocyklem bez uprawnień musi zająć się sąd.

Każdy, kto kieruje pojazdem mechanicznym bez uprawnień, podlega grzywnie i zakazowi prowadzenia pojazdów. Grzywna za kierowanie autem bez uprawnień to minimum 1500 zł. Zakaz prowadzenia pojazdów orzekany za wykroczenie trwa od pół roku do trzech lat. – A to oznacza, że kolejna podróż takiego kierowcy w czasie obowiązywania zakazu będzie oznaczała złamaniem zakazu sądu, a to już przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności – ostrzega kom. Bym.

red