“Na rozstaju dróg”. Kapliczki, krzyże i świątki Dariusza Matli

Przemierzając rowerem drogi Mazowsza, Pomorza i Mazur dotarł do prawie 700 kapliczek, figur i krzyży przydrożnych. Efekty pasji ciechanowianina Dariusza Matli można będzie oglądać na wystawie fotograficznej „Na rozstaju dróg” w Ciechanowskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej „Studio”, w ramach akcji #SztukaDlaLudzi.

-„ Każda z kapliczek ma swoją historię, którą poznawał w rozmowach z lokalną społecznością. Każda miała też swego fundatora i została wzniesiona jako wotum dziękczynne lub błagalne. Wiele z nich powstało ku czci swego Patrona – przedstawionego w rzeźbie lub obrazie, będącym „sercem” kapliczki.

Swoją historię mają również same zdjęcia. Autor barwnie opowiada o swoim procesie twórczym. O poszukiwaniu odpowiedniego, naturalnego oświetlenia – tak bardzo zmieniającego się w zależności od pory dnia i pogody. O mokradłach i zaroślach, które niejednokrotnie w drodze do kapliczki musiał pokonać.  A przede wszystkim o ludziach i opowiadanych przez nich historiach” – czytamy w zaproszeniu na wernisaż wystawy, który odbędzie się 20 stycznia (czwartek) w siedzibie COEK „Studio” przy ul. 17 Stycznia 56a, początek godz. 18.

Red

Fot. COEK „Studio”, Dariusz Matla