“Ciechanów 1920”

– Moim zamiarem jest przedstawienie wkładu Ciechanowa, a także ziemi ciechanowskiej w zwycięską bitwę na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 roku, a tym samym wykazanie, że dokonania te nie są należycie doceniane przez historiografię – zapowiada prof. Lech Wyszczelski, autor książki “Ciechanów 1920”, której promocja odbędzie się 15 sierpnia w Ciechanowie.

Książka powstała przy wsparciu Urzędu Miasta Ciechanów. – Jednym z istotnych elementów zwycięskiej bitwy sprzed 100 lat były działania, które miały miejsce na ziemi ciechanowskiej. Wielu podkreśla, że mogły mieć one kluczowe znaczenie dla rezultatu wojny polsko-bolszewickiej, a tym samym dla uratowania Europy przed marszem rewolucji na zachód. Dlatego też postanowiliśmy uczcić okrągłą rocznicę bitwy w sposób wyjątkowy, wspierając i utrwalając historyczną pamięć w postaci książki z akcentem na ciechanowski wątek – mówi prezydent miasta Krzysztof Kosiński.

Spotkanie autorskie z prof. Wyszczelskim odbędzie się w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia o godz. 18..przed Miejską Biblioteką Publiczną na pl. Piłsudskiego.

Fot. UM Ciechanów