Ciechanów. Dwa koncerty i wystawa na 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

13 grudnia 1981 r. władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny w Polsce. W Ciechanowie odbędą się dwa koncerty. Otwarta zostanie także wystawa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona tej smutnej rocznicy.

O godz. 17. w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Krzywa Hala, pl. Piłsudskiego) rozpocznie się koncert “Bardowie Solidarności” – program słowno-muzyczny oparty o piosenki i pieśni związane
z podziemiem niepodległościowym, utwory polskich autorów, kompozytorów i bardów. – To program słowno-muzyczny oparty o utwory polskich autorów, kompozytorów, bardów: Jana Krzysztofa Kelusa, Andrzeja Garczarka, Przemysława Gintrowskiego, Jacka Zwoźniaka, Jacka Kaczmarskiego, Macieja Pietrzyka, Jana Pietrzaka, Leszka Wójtowicza. W programie znalazły się utwory, które nierozerwalnie związane są z politycznymi i społecznymi wydarzeniami lat 70. i 80. w Polsce i Europie, m.in.: “Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał”, “Ballada o Janku Wiśniewskim”, “Mury”, “Sen o śnie”, “Ostatnia szychta w kopalni Piast”, “Modlitwa o wschodzie słońca”, “Żeby Polska była Polską” – informuje dyrektor MBP Alicja Wodzyńska. – Koncert to esencja utworów, które w czasach przełomu politycznego w Polsce wykonywane były potajemnie w kościołach, podczas strajków robotniczych w stoczniach, kopalniach i innych zakładach pracy. Utwory, które dodawały otuchy i siły ludziom zaangażowanym w walkę o wolną Polskę. Repertuar koncertu wzbogacony jest wierszami Barbary Sadowskiej, Zbigniewa Herberta, Grzegorza Przemyka i innych poetów. Podczas koncertu wystąpią: Zbigniew Murawski – kierownik artystyczny projektu, kompozytor, gitarzysta, wokalista, muzykolog, pierwszy autor opracowań nutowych utworów Jacka Kaczmarskiego i Adam Tkaczyk – wokalista, gitarzysta, autor muzyki, aktor estradowy, lider zespołu Wyspy Dobrej Nadziei.

Natomiast o 18.30 w Kawiarni Artystycznej Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Strażackiej, z inicjatywy poseł Anny Cicholskiej (Prawo i Sprawiedliwość) rozpocznie się koncert “Barda Solidarności‘’ Tolka Jabłońskiego, koncertowi będzie towarzyszyć wystawa Instytutu Pamięci Narodowej “Stan wojenny 1981-1983”.

red

Fot. IPN