Ciechanów: Piesza ranna na chodniku

87 -letnia kobieta potrącona przez samochód na ul. 17. Stycznia w Ciechanowie. Do wypadku doszło we wtorek (4 września) przed południem.

Jak wstępnie ustalili policjanci: 38-letni kierowca skody octavii wyjeżdżając z parkingu starostwa potrącił idącą chodnikiem ciechanowiankę. Ranna kobieta trafiła do szpitala.

Ciechanowska drogówka przypomina podstawowe zasady zachowania się kierowców wobec pieszych:

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Kierujący pojazdem nie może wjechać na skrzyżowanie pomimo zapalenia się sygnału zielonego lub podania odpowiedniego sygnału przez kierującego ruchem, jeżeli miałoby to utrudnić opuszczenie jezdni przez pieszych, którzy weszli na jezdnię podczas sygnału zezwalającego na wejście.

Skręcając w drogę poprzeczną, kierujący pojazdem zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pieszym przekraczającym jezdnię tej drogi, nawet gdy nie poruszają się oni na przejściu dla pieszych. 

W momencie, gdy konieczne jest przejechanie pojazdem przez chodnik lub podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni, kierujący pojazdem zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pieszym i jechać powoli. 

Przy skręcaniu w drogę poprzeczną, na której przy wjeździe znajduje się przejście przez jezdnię, kierujący pojazdem jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

W razie przechodzenia przez jezdnię osoby upośledzonej używającej specjalnego oznaczenia (np. niewidomej używającej białej laski) lub osoby o widocznej niesprawności ruchowej kierujący pojazdem jest obowiązany do zatrzymania pojazdu w celu umożliwienia jej przejścia.