Ciechanów. Zatańczyli Poloneza dla Niepodległej

Można było tę rocznicę uczcić złożeniem kwiatów, wzniosłymi mowami, a można też tanecznym krokiem w rytmie poloneza. Tak jak to miało miejsce w Narodowe Święto Niepodległości w Ciechanowie.

To właśnie tym, chyba najbardziej polskim z tańców, 103. rocznicę odzyskania niepodległości uczciło ciechanowskie Starostwo Powiatowe. – W odzyskaniu niepodległości ogromną rolę odegrała kultura, dlatego polonez, najstarszy  taniec narodowy i takie podkreślenie, że my to przede wszystkim tradycja – wyjaśnia starosta ciechanowski Joanna Potocka-Rak.

Ponad stuosobowy korowód, w którym rytm wyznaczali tancerze z Ludowego Zespołu Artystycznego „Ciechanów”, wyruszył sprzed gmachu Starostwa, przeszedł tzw. Traktem Książęcym wiodącym niegdyś z zamku książąt mazowieckich do średniowiecznej Fary. Tym razem uczestnicy poloneza dotarli do Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbył się koncert pieśni patriotycznych.

I choć najpierw taniec, a potem patriotyczne treści rozgrzały uczestników, to i na serwowaną na zakończenie uroczystości grochówkę nie brakowało chętnych.

Msz/Tekst ukazał się w najnowszym wydaniu “Tygodnika Ilustrowanego – Nowocześnie z Tradycjami”

Fot. Marek Szyperski