Ciechanowianie pamiętali o stanie wojennym

W Ciechanowie w obchody 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego włączyli się zarówno siedmiolatkowie i jak siedemdziesięciolatkowie.

W Szkole Podstawowej i Gimnazjum Społecznego Towarzystwa Oświatowego obchody trwały trzy dni. Zaczęły się od „absurdów PRL-u” przez „karnawał” Solidarności, do wtorkowego (13 grudnia) uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=_ZhxkG4CNwk’]

Również we wtorek, ok. 16. na deptaku w centrum ul. Warszawskiej obchody 30. rocznicy wprowadzenia przez komunistyczne władze stanu wojennego, zorganizowały ciechanowskie: Klub „Gazety Polskiej” i Stowarzyszenie 13 Grudnia.

Przed pomnikiem św. Piotra stanął milicyjny gazik, koksownik, przy których 30 lat temu grzały się zziębnięte patrole, pojawił się nawet jeden, uzbrojony w pałkę zomowiec.

Organizatorzy odczytali listę osób internowanych po 13 grudnia 1981 r. – mieszkańców powiatu ciechanowskiego i sąsiednich. Rozdawali szary papier toaletowy – „korale PRL-u”, a wszystko to w rytm piosenek m.in. Jacka Kaczmarskiego.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=F8cXOb8hURY’]

Do kilkudziesięciorga zgromadzonych (wśród których zauważyliśmy m.in.: wieloletniego radnego miejskiego Ryszarda Sobotko, byłego szefa Solidarności Waldemara Nicmana, internowanego Stanisława Adamczyka) przemówił senator Jan Maria Jackowski.

msz