Do czterech razy sztuka…

40-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego kierował fordem pomimo trzech aktywnych zakazów prowadzenia pojazdów.

– Rozpoznali go i zatrzymali policjanci z ciechanowskiej „patrolówki”. W trakcie kontroli okazało się, że auto, którym kierował, nie ma aktualnego przeglądu technicznego. 40-latek po raz kolejny stanie przed sądem. Za popełnione przestępstwo grozi mu do 5 lat więzienia – informuje oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Ciechanowie asp. Magda Zarembska.

W miniony czwartek (23 listopada) policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego na pl. Piłsudskiego w Ciechanowie rozpoznali za kierownicą forda mężczyznę, który miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. – Funkcjonariusze zatrzymali go do kontroli drogowej. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że 40-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego ma nie jeden, ale aż trzy aktywne zakazy prowadzenia pojazdów wydane przez Sąd Rejonowy w Ciechanowie – informuje pani rzecznik. – Mężczyzna w przeszłości kilkukrotnie zatrzymany był przez policjantów za jazdę po alkoholu i bez uprawnień do kierowania. W trakcie kontroli mundurowi ustalili, że pojazd, którym kierował mężczyzna, nie ma aktualnego przeglądu technicznego. Teraz 40-latek ponownie odpowie przed sądem.

Czym jest zakaz prowadzenia pojazdów?

Jest środkiem karnym orzekanym przez sąd wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Naruszenie zakazu jest przestępstwem wynikającym z artykułu 244 kodeksu karnego, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

red