Dostarczyli wodę pasażerom, którzy utknęli w Ciechanowie

Prawie 800 l butelkowanej wody pitnej dostarczyły ciechanowskie wodociągi pasażerom pociągu, który z powodu awarii utknął na stacji w Ciechanowie.

Do zdarzenia doszło wczoraj (wtorek, 15 sierpnia). – Miejska spółka Zakład Wodociągów i Kanalizacji dostarczyła na dworzec paletę wody pitnej (756 litrów). Woda była przekazana pasażerom pociągu relacji Kraków – Gdynia, który uległ poważnej awarii i został zatrzymany na stacji PKP w Ciechanowie. Pomoc została zorganizowana z uwagi na bardzo wysokie temperatury – poinformowała nas rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.

A upał nie odpuszcza. -Temperatura maksymalna w niedzielę od 29°C do 31°C, w kolejnych dniach od 30°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy z niedzieli na poniedziałek od 16°C do 19°C, w kolejne noce od 18°C do 21°C – ostrzegał kilka dni temu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dzisiaj (środa, 16 sierpnia) przed godz. 16. termometr stacji meteo na ciechanowskim Ratuszu wskazał 34 stopnie Celsjusza. Nieco chłodniej było na wsi – stacja w Humięcinie, gm. Grudusk – wskazała 32 stopnie. O wiele więcej pracy mają służby ratownictwa medycznego. – Wzrost o ok. 35 proc. – powiedział nam kierownik Zakładu Pomocy Doraźnej Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Krzysztof Malinowski. – Przeważają starsze osoby, które wychodząc z domu zapominają o założeniu kapelusza wzięciu parasolki.

Niestety nie brakuje też osób, które przy tak wysokich temperaturach nadużywają alkoholu. Bardzo często spożywając go w pełnym słońcu.

Przed groźnymi upałami ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. “Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

O tym jak się chronić: https://www.gov.pl/web/rcb/jak-przetrwac-upal

Red

Fot. UM Ciechanów/FB