Dumni z Silnej Biało-Czerwonej

Medale, odznaczenia, uroczystości patriotyczne, pikniki, śpiewanie żołnierskich piosenek z lokalną społecznością i wielka defilada „Silna Biało-Czerwona”– tak celebrowali Święto Wojska Polskiego Terytorialsi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Data 15 sierpnia jest szczególna dla wszystkich żołnierzy. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, ustanowionego na pamiątkę zwycięskiej nad bolszewikami Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. W tym roku żołnierze wszystkich pododdziałów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” zaangażowali się w wiele przedsięwzięć i uroczystości patriotycznych, które odbywały się na Północnym Mazowszu.

Żołnierska Pamięć

Jak co roku w dniach poprzedzających Święto Wojska Polskiego, żołnierze odwiedzili miejsca pochówku bohaterów walk o wolną i niepodległą Polskę – uporządkowali mogiły oraz zapalili symboliczne znicze. Pamiętali również o tych, którzy wciąż są wśród nas. Terytorialsi 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie złożyli wizytę bohaterom Powstania Warszawskiego, Panu mjr. Władysławowi Guzowskiemu – uczestnikowi walk o Wólkę Węglową i lotnisko w bielanach oraz Pani Teresie Irenie Głuchowskiej, ps. „Bibi”, która po wręczeniu listu od Dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady OT skromnie odpowiedziała – Dziękuję, ale ja zrobiłam tylko to, co było trzeba.

Medale, wyróżnienia i awanse na kolejne stopnie wojskowe

W piątek, 11 sierpnia br. na terenie koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowana została uroczysta zbiórka żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Podczas uroczystości zastępca dowódcy Brygady, ppłk Grzegorz Podolszański wręczył akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, medale oraz listy gratulacyjne. Do swoich podwładnych zwrócił się słowami:

– Dziękuję wszystkim państwu za oddaną, pełną poświęceń służbę i pracę na rzecz 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dziękuję za budowanie pięknego wizerunku Naszej Brygady i całego Wojska Polskiego. Pamiętajcie – tylko jedność i siła, nigdy nie odbierze nam wolności.

Uroczystości patriotyczne

Terytorialsi 5 Mazowieckiej Brygady OT zaangażowali się w wiele uroczystości patriotycznych. Swoją obecnością uświetnili Obchody 103. Rocznicy Bitwy Warszawskiej m.in. w Wołominie, Sochocinie, Legionowie i Sulejówku, gdzie znajduje się Muzeum Józefa Piłsudskiego – twórcy naszej Niepodległej. Z kolei w Ossowie odbyła się uroczystość z udziałem zastępcy Dowódcy Brygady, ppłk. Grzegorzem Podolszańskim i wojskową asystą honorową 5 MBOT.

Blisko lokalnych społeczności

Z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizowano w całym kraju blisko 70 pikników wojskowych. Mieszkańcy Północnego Mazowsza spotkali się z Terytorialsami 5MBOT m.in. w Siedlcach, Serocku, Mordach, Sochocinie i Ossowie. Mundurowi w oliwkowych beretach zaprezentowali specjalistyczny sprzęt i uzbrojenie (karabinki GROT, pistolety VIS100, moździerze LMP-2017, kamizelki kuloodporne, plecaki medyczne, noktowizję), a także opowiedzieli o specyfice służby żołnierza WOT. Z kolei w Ciechanowie Terytorialsi wspólnie z mieszkańcami miasta odśpiewali podczas koncertu „Polskie Kwiaty” najpiękniejsze piosenki, które kiedyś zagrzewały polskich żołnierzy do walki i zwycięstwa.

Silna Biało-Czerwona” – Terytorialsi 5MBOT w wielkiej defiladzie Wojska Polskiego

Kulminacją trwających kilka dni obchodów Święta Wojska Polskiego, była wielka defilada Wojska Polskiego pod hasłem „Silna Biało-Czerwona” (15 sierpnia br.). Dla żołnierzy ciechanowskiej Brygady było to wyjątkowe wydarzenie, bowiem byli wśród blisko 2 tys. żołnierzy, którzy przemaszerowali z biało-czerwoną flagą warszawską Wisłostradą. Podczas defilady zaprezentowano crème de la crème Wojska Polskiego – 200 jednostek nowoczesnego sprzętu (czołgi Abrams i K2, armatohaubice Krab i K9, przeciwlotnicze zestawy Patriot, sprzęt rakietowy HIMARS, saperskie pojazdy minowania narzutowego BAOBABY, samobieżne moździerze RAK, ROSOMAKI) oraz 92 statki powietrzne (samoloty FA-50, F16, drony bezzałogowe Bayraktar).

***

WOT to najmłodszy piąty rodzaj SZ RP, który został już sprawdzony w wielu sytuacjach. Obecnie liczy ponad 37 tys. żołnierzy, w tym ok. 20% to kobiety. Średnia wieku to 32 lata. Wykształcenie wyższe posiada ponad 34% żołnierzy, a średnie blisko 50 %, co piąty żołnierz posiada wykształcenie gimnazjalne. Ponad 60% żołnierzy deklaruje stałe zatrudnienie, 5% prowadzi własną działalność a 3% prowadzi gospodarstwo rolne.

Elżbieta Obrębska, Rzecznik Prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Fot. 5.MBOT