EDWARD na ciechanowskich drogach

Policjanci z KPP w Ciechanowie włączyli się dziś (19 września) w europejską akcję profilaktyczną Edward 2018.

Od 9.30 do 10 razem ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie stali z transparentami poruszającymi ważne problemy ruchu drogowego, by zwrócić uwagę kierowców pojazdami  aby m.in.: dostosowali prędkość do warunków panujących na drodze, stosowali pasy bezpieczeństwa, aby nie kierowali samochodem po alkoholu. – O projekcie EDWARD  rozmawialiśmy z młodzieżą z klas VII i VIII SP w Gumowie, a następnie około godz. 11.30 wspólnie z młodzieżą wyszliśmy w rejon drogi krajowej z przygotowanymi transparentami – informuje rzecznik KPP Ciechanów kom. Jolanta Bym. – Przez cały dzień policjanci z Wydziału ruchu Drogowego będą prowadzić działania prewencyjno-profilaktyczne, skupią się na wykroczeniach będących główną przyczyną wypadków drogowych czyli m.in.: prędkość , niebezpieczne manewry, negatywne zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przy okazji kontroli drogowych policjanci będą wręczać kierowcom ulotki z obietnica bezpieczeństwa drogowego.
– Utrzymująca się wysoka liczba wypadków drogowych i ich ofiar staje się obecnie jednym z najważniejszych problemów społecznych. Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych zawinionych przez kierujących pojazdami jest przekraczanie prędkości – informuje kom. Bym. – Według Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020 okolicznościami sprzyjającymi szczególnie wysokiemu ryzyku niebezpiecznych zachowań kierujących pojazdami w ruchu drogowym w Polsce są między innymi agresywny styl jazdy i brawura. Do najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców należą: – nieudzielenie pierwszeństwa, – niezachowanie bezpiecznej odległości; – niezachowanie ostrożności przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych; -niedostosowanie prędkości do warunków ruchu;- nieprawidłowe wyprzedzanie.
Nadal duży wpływ na zagrożenie na drogach mają takie czynniki jak: – chęć szybkiego poruszania się kierowców po drogach; – skłonności do ryzyka w ruchu drogowym i wynikające z tego społeczne przyzwolenie na jazdę z dużą prędkością;.

Dziś we wszystkich krajach europejskich prowadzona jest trzecia edycja akcji pod nazwą EDWARD ( Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach).

 

fot. KPP Ciechanów