Ciechanowscy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 22-latka podejrzanego o oszustwo metodą „na policjanta”. W trakcie zdarzenia starsza kobieta seniorka przekazała mężczyźnie 20 tys. zł. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny.
Jak informują ciechanowscy policjanci: oszustwa na szkodę osób starszych to niestety cały czas aktywny proceder. Seniorzy najczęściej padają ofiarami przestępców podszywających się pod policjantów, prokuratorów, czy też członków najbliższej rodziny. Dzięki pracy operacyjnej policjantów oraz coraz większej czujności przedstawicieli banków oszuści są zatrzymywani.
– Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że do 72-letniej kobiety zatelefonował mężczyzna, podający się za policjanta. W trakcie rozmowy telefonicznej poinformował rozmówczynię, że Policja prowadzi działania ukierunkowane na zatrzymanie oszustów i prosił o pomoc w ich zatrzymaniu. Ta pomoc miała polegać na przekazaniu gotówki. 72-latka będąc przekonana, że bierze udział w policyjnej akcji poszła do banku, aby zrobić to, co jej polecono. Kobieta wypłaciła pieniądze, które po chwili zostawiła we wskazanym przez oszustów miejscu – relacjonuje kom. Jolanta Bym, oficer prasowy KPP w Ciechanowie. – 22-letni mieszkaniec Warszawy wpadł na gorącym uczynku. Do zatrzymania doszło kilka dni temu popołudniu w Ciechanowie. Funkcjonariusze odzyskali w całości 20 tysięcy złotych. Mężczyzna usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za oszustwo grozi kara do 8 lat więzienia.
– Mimo cyklicznych działań edukacyjnych prowadzonych przez Policję wciąż zdarzają się przypadki, w których nieświadomi seniorzy dają się zmanipulować przestępcom czyhającym na oszczędności ich życia. Pamiętajmy – w celu uniknięcia przestępstwa, bardzo ważna jest postawa i czujność samego potencjalnego pokrzywdzonego. Radzimy, aby bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacjach, gdy ktoś, kto telefonicznie podaje się za naszego krewnego, policjanta, prokuratora, urzędnika poleca nam, byśmy w określony sposób rozporządzali naszym majątkiem. Pamiętajmy – Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! – apeluje kom. Jolanta Bym.
red
Fot. KPP Ciechanów