“Fredro w porcelanie” – nowa wystawa w Muzeum Romantyzmu

W najbliższą niedzielę, 12 listopada, po Koncercie Niedzielnym nr 624, zapraszamy do Dworu Krasińskich na wernisaż wystawy „FREDRO W PORCELANIE”.

Aleksander hr. Fredro (1793-1876) to jeden z najwybitniejszych polskich komediopisarzy, bajkopisarzy, pamiętnikarzy, a także poeta i żołnierz kampanii napoleońskich. Z okazji 230. rocznicy jego urodzin Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowały ekspozycję, która w nietypowej artystycznej formie przybliża jego barwną postać i twórczość. Wystawa była prezentowana od 6 lipca do 27 sierpnia w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Od 12 listopada wystawę tę będzie można oglądać we dworze Krasińskich Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Studenci, doktoranci oraz prowadząca Pracownię Interdyscyplinarnych Technik Graficznych, prof. Agnieszka Cieślińska-Kawecka, stworzyli kilkadziesiąt porcelanowych obiektów, inspirowanych cytatami z utworów Fredry, m.in. „Bańki”, „Zapisków starucha”, „Ślubów panieńskich”, „Bajeczki o osiołku” czy „Małpy w kąpieli”.

Pokazywane prace mają eksperymentalny charakter. Powstały na styku dwóch dziedzin: grafiki i ceramiki, wskutek odtworzenia historycznej techniki transferu grafik na porcelanę̨. Technika ta została wynaleziona w XVIII wieku we Włoszech, a następnie spopularyzowana w manufakturach angielskich. Jednym z jej odnowicieli był John Sadler, grafik, który obserwując dzieci przyklejające papier do ceramiki, zauważył, że w podobny sposób można ozdabiać́ porcelanę̨. Stworzył metodę̨ wykorzystującą̨ matryce graficzne jako nośnik obrazu, co pozwalało przygotować́ większą liczbę̨ dekoracji do wypału porcelany. Od tego momentu angielskie manufaktury mogły zaoferować́ klientom bardziej masową, a zarazem zróżnicowaną̨ ofertę̨.

Wielu pisarzy i poetów kolekcjonowało porcelanę lub otrzymywało ją w dowód uznania zarówno w XIX, jak i XX wieku. Na wystawie “Fredro w porcelanie” współczesnym artystycznym obiektom, inspirowanym twórczością autora „Zemsty”, towarzyszą eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury. Publiczność będzie więc mogła zobaczyć porcelanowe wyroby oraz figurki, które należały do Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Michała Choromańskiego czy Jerzego Andrzejewskiego..

Artystki i artyści biorący udział w wystawie: Weronika Bielecka, Julia Daniluk, Elżbieta Gibulska, Agnieszka Cieślińska-Kawecka, Kimba Frances Kerner, Nika Kiełek, Irena Lawruszko, Katarzyna Lenarczyk, Natalia Lewandowska, Urszula Młynarska, Karolina Zimna-Stelmaszewska, Mateusz Szabłowski, Monika Szlanta, Kinga Wais, Kinga Zębalska

Wystawa powstała w ramach obchodów Roku Aleksandra Fredry, ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 230 rocznicy urodzin pisarza.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze