Jesiennie i poetycko w Ciechanowie i Opinogórze

Poetyckie strofy chyba po raz pierwszy w czasach nam współczesnych zabrzmiały w krypcie grobowej Krasińskich w kościele parafialnym w Opinogórze. To był bardzo mocny akcent XVII Ciechanowskiej Jesieni Poezji.

Delegacja poetów z prezesem Związku Literatów na Mazowszu Teresą Kaczorowską i dyrektorem Muzeum Romantyzmu Romanem Kochanowiczem złożyła kwiaty przy grobie Wieszcza Zygmunta.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=noa4JbRJQuA’]

W spotkaniu, które poprzedziło złożenie kwiatów na grobie wieloletniego dyrektora opinogórskiego Muzeum Romantyzmu Janusza Królika i powitaniem gości w kościele parafialnym przez nowego proboszcza ks. Jarosława Arbata, wzięło udział kilkudziesięciu poetów z Polski i zagranicy, m.in. z Litwy i Serbii.

Dyrektor Muzeum Romantyzmu Roman Kochanowicz odczytał m.in. fragmenty dzienników Stefana Żeromskiego poświęcone jego wizycie u grobu Zygmunta Krasińskiego, znana ciechanowska poetka Zenona Cieślak – Szymanik zaprezentowała swój najnowszy tomik poezji „Wszystko jest tajemnicą”, a recytacje przeplatały się z gitarowym koncertem Tomasza Kaszubowskiego.

Ciechanowska Jesień Poezji  m.in. wypełniona była spotkaniami autorskimi  w szkołach i uczelniach, warsztatami poetyckimi,  odbyła się także promocja 14. numeru Ciechanowskich Zeszytów Literackich „Romantyczność” – poświęconego w znacznej mierze Zygmuntowi Krasińskiemu.

W trakcie imprezy rozstrzygnięto  XXIV Ogólnopolski Konkurs Poetycki “O LAUR OPINA”. Jury oceniło 91 prac nadesłanych z całego kraju.

I nagrodę zdobyła Milena Rytelewska z Myszkowa, II – Katarzyna Zychla z Żar, III – Jerzy Woliński z Warszawy. Jury przyznało także wyróżnienia dla: Moniki Gromali z Krakowa, Czesław Markiewicza z  Zielonej Góry oraz Agnieszki Tomczyszyn-Harasymowicz z Głuchołazów. Wyróżnienia w postaci druku w poetyckiej jednodniówce przyznano: Bogdanowi Nowickiemu ze Świętochłowic;
Jackowi Woźniczce z  Łodzi oraz Adamowi Ladzińskiemu z Ostrołęki.

Nagrodę specjalną za wiersz o tematyce opinogórskiej otrzymała Dorota Ryst – z Warszawy, a  za wiersz o tematyce ciechanowskiej
Janusz Dylewski z Mławy.

Nagrody ufundowali i organizację imprezy wsparli: Starostwo Powiatowe w  Ciechanowie, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Związek Literatów na Mazowszu, Zakład Poligraficzny ARJADNA Print w Ciechanowie, Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.