Marek Rutkowski, radny miejski, szef zarządu miejskiego PiS, polonista z I LO im. Zygmunta Krasińskiego na sobotniej (22 września) powiatowej konwencji wyborczej przedstawił swój program.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=1mI1MivfWv0[/embedyt]
Marek Rutkowski: W tych wyborach trzeba odpowiedzieć na kilka pytań. Jaki ma być Ciechanów przyszłości? Czy będzie miastem ambitnym, stawiającym sobie wielkie wyzwania, czy miastem przypominającym kolorową widokówkę.
Czy ma być miastem, które oferuje swoim mieszkańcom godną pracę, czy miastem – sypialnią dla wyjeżdżających za pracą? Czy potrzebne nam fajerwerki i błyskotki, czy praca u podstaw?
Nasi polityczni oponenci przekonują, że nic się nie da zrobić, by zatrzymać młodych i stworzyć im szansę rozwoju w Ciechanowie. Bo taki już los czterdziestotysięcznego miasta, że można tylko je upiększać, remontować place, ścieżki. To oczywiście ważne, ale czy taka ma być granica naszych marzeń?
Skoro jest tak wspaniale i żyjemy na wyspie powszechnej szczęśliwości to dlaczego Ciechanów znalazł się na 39 miejscu na liście średnich miast zagrożonych silną utratą funkcji społeczno-gospodarczych ? I z pewnością żaden pijar tego nie zmieni, choć może tworzyć iluzję całkowicie innej rzeczywistości. (…)
Jak wygląda dzień wyjeżdżających do pracy do oddalonej 100 km aglomeracji. Wyjazd skoro świt, powrót nad wieczorem. A co z rodziną? Czy organizowanie wydarzeń typu sadzenie drzew przez ojców to nie za mało dla ich wsparcia.
Jako prezydent zaangażuję Ciechanów w program rządu Prawa i Sprawiedliwości Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Po co? Po to, by stymulować inwestycje tworzące nowe, atrakcyjne miejsca pracy, które są nam potrzebne jak tlen. Jeśli nie zatrzymamy młodych, jeśli nie stworzymy dla nich szansy rozwoju w ich rodzinnym mieście, Ciechanów nie będzie miał przyszłości.
Musimy też pamiętać o naszych drobnych i średnich przedsiębiorcach, otwierać im nowe możliwości, wspierać w konkurowaniu z zagranicznym kapitałem. Jednym z zadań, jakie zrealizuję jest modernizacja i unowocześnienie targowiska na ulicy Płońskiej, gdzie brakuje wiat, nie ma też odpowiedniego parkingu.
Mówiłem o sadzeniu drzew przez ojców. Ładnie to wygląda na zdjęciu. Ale chyba, pozując do zdjęcia, zapomniano, że posadzenie drzewa to za mało. Że trzeba też stworzyć szansę na własne cztery kąty. Jak ten cel osiągnąć?
Udział w programie Mieszkanie Plus zaspokoi głód mieszkań w Ciechanowie. Skierowany do tych, których nie stać na kredyt w komercyjnym banku, zapewni poczucie bezpieczeństwa i rodzinnej stabilizacji.
Tak – poczucie bezpieczeństwa w rodzinach, czyli godna praca i mieszkanie to fundament mojego programu.
Jest jeszcze jeden priorytet, który będę jako prezydent Ciechanowa realizował. To poprawa ochrony zdrowia mieszkańców. Nie można przymykać oczu na to, że na wizytę u specjalisty czeka się wiele miesięcy. Że wiele badań jest trudno dostępnych. Że często diagnoza stawiana jest zbyt późno. Że w nagłym przypadku trzeba nocą jechać sto kilometrów, by skorzystać z pomocy stomatologa. To są realne problemy, z którymi zmagają się mieszkańcy.
Jestem głęboko przekonany, że fundusze przeznaczane na ochronę zdrowia ciechanowian powinny być wyższe. Skąd wziąć na to pieniądze? Odpowiem pytaniem. Ile wizyt u specjalistów bądź ile badań PET, najbardziej skutecznych w profilaktyce chorób nowotworowych, można by dofinansować za 64 tysiące przeznaczone na świątecznego pawia przed Ratuszem. A ile za 240 tysięcy, jakie przeznaczono na kilka nowoczesnych śmietników? Z pewnością wiele. Uważam, że potrzebna jest racjonalizacja wydatków z kasy miejskiej i ustalenie ich nowych priorytetów.
Zdrowie to także czyste powietrze. Wszyscy wiemy, jak dużym problemem jest w Ciechanowie smog. Na pewno jako prezydent doprowadzę do zaangażowania miasta w realizację programu „Ciepły dom”, po to, by termomodernizacja budynków przebiegała sprawniej i szybciej. Co dzięki temu temu osiągniemy? Niższe rachunki za energię i czystsze środowisko.
Troska o rodzinę to wspieranie jej w różnych sferach i wymiarach. Ciechanowskie becikowe, które wprowadzę dla każdego nowo narodzonego ciechanowianina, stanie się pierwszym symbolicznym gestem, a jednocześnie wyrazem finansowego wsparcia dla rodziców.
Budowa nowego żłobka i przedszkola dzięki między innymi rządowemu programowi Maluch Plus sprawi, że wszystkie dzieci znajdą opiekę w miejskich placówkach. Rodziny liczące troje lub więcej dzieci zostaną zwolnione z opłat.
W miejskich szkołach zapewniony będzie ciepły posiłek dla każdego ucznia. Znajdą się też pieniądze na zwiększenie wymiaru godzin dla nauczycieli wspomagających i zapewnienie półkolonii w mieście dla każdego chętnego dziecka.
Młodzież ucząca się zyska prawo do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej. By młodych ludzi uczyć odpowiedzialności i budzić w nich społeczne zaangażowanie, wprowadzę Młodzieżowy Budżet Obywatelski.
(…)
Nie byłoby rodziny bez naszych kochanych babć i dziadków, bez seniorów. By sędziwy wiek był czasem szczęśliwszym i bezpiecznym, zamierzam rozbudować dzienny dom seniora. Trzeba zwiększyć ilość miejsc dla chętnych. Utworzę także w ramach programu Senior Plus Kluby Seniora Plus. Zapewnią one usługi wspomagające, dostosowane do potrzeb seniorów.
By miasto funkcjonowało w sposób racjonalny i przypominało zdrowy organizm niezbędne jest przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego dla całego Ciechanowa. Doprowadzę, wspólnie z mieszkańcami, do opracowania wieloletniego, kompleksowego i jawnego planu remontu i budowy dróg. By prace przebiegały bez opóźnień powołam brygadę remontową, której zadaniem będzie realizacja zadań nie wymagających wielkich nakładów.
(…)
Bezpieczna rodzina to także kultura, rekreacja i sport. Jedną z kluczowych inwestycji w moim programie dla kultury jest budowa amfiteatru na „Jeziorku”. Są tam doskonałe naturalne warunki, by taką inicjatywę zrealizować.
Od wielu lat ciechanowianie marzą też o stworzeniu parku leśnego ze ścieżkami rekreacyjnymi. Naturalnym terenem jest las śmieciński. Jestem przekonany, że uda się zrealizować ten projekt dzięki dobrej współpracy władz miasta z Lasami Państwowymi. Osiedla, gdzie brak jest infrastruktury sportowo-rekreacyjnej przystąpią do Programu rozwoju małej infrastruktury – Otwartych Stref Aktywności (OSA). Wprowadzę też klarowne zasady podziału dotacji na kluby i stowarzyszenia sportowe.
skróty od redakcji