“Kobiety Karamazow” w Muzeum Romantyzmu

28 grudnia (sobota) o godz. 17.00 opinogórskie Muzeum Romantyzmu zaprasza do muzealnej oranżerii na kolejne spotkanie z cyklu Teatr Jednego Aktora w Muzeum.

Zaprezentowany wówczas będzie monodram Jolanty Juszkiewicz pt. „Kobiety Karamazow” wg Fiodora Dostojewskiego w wykonaniu Kamili Kamińskiej – aktorki młodej generacji, znanej szerszej publiczności dzięki roli Faustyny Kowalskiej w filmie „Miłość i miłosierdzie”. Na co dzień grającej  też w popularnych serialach telewizyjnych: „Barwy szczęścia” czy „Zakochani po uszy”.

Tematyka spektaklu dotyczy dwóch bohaterek powieści Bracia Karamazow Dostojewskiego: pani Chochłakow i Gruszeńki. Z perspektywy kobiety to opowieść o miłości do ludzkości, drugiego człowieka i samej siebie. Na ile jesteśmy w stanie zawalczyć o swoje szczęście? Nie jest pozbawiona ironii, natomiast skłania do myślenia i dialogu o kobiecości i wizji kobiety Dostojewskiego, która tak bardzo krzyczy o zmianę w jej postrzeganiu. Sam autor nazywał kobiety „narzędziami szatana”, a uważany za wielkiego mizoginistę obarczył je odpowiedzialnością za to, co złe.