Kolejarze pamiętali o patronie ciechanowskiego dworca

Patronem ciechanowskiego dworca kolejowego jest Roman Dziemieszkiewicz „Pogoda” – jeden z dowódców antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na północnym Mazowszu. Wczoraj (1 marca) w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych kwiaty pod tablicą go upamiętniającą złożyli przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych.

– Dworzec kolejowy w Ciechanowie jako jeden z obiektów pozostających w zarządzie PKP S.A. nosi imię “Żołnierza Wyklętego”, por. Romana Dziemieszkiewicza ps. “Pogoda” z Narodowych Sił Zbrojnych – Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Tradycyjnie, 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, złożyliśmy, wspólnie z dyr. Filipem Chrzanowskim, pod tablicą upamiętniającą “Pogodę” na dworcu w Ciechanowie, w imieniu #GrupaPKP  wieniec oraz zapaliliśmy symboliczny znicz. Cześć pamięci Żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego – skomentował członek zarządu PKP S.A. Rafał Zgorzelski.

Roman Dziemieszkiewicz „Pogoda” w czasie okupacji niemieckiej był m.in. komendantem powiatu ostrołęckiego Narodowych Sił Zbrojnych. Po 1945 r. pełnił podobną funkcję w powiecie ciechanowskim. Zasłynął jako dowódca akcji rozbicia w nocy z 1 na 2 maja 1945 r. aresztu Urzędu Bezpieczeństwa w Krasnosielcu. Został zamordowany jesienią 1945 r. przez sowieckich żołnierzy w pobliżu ciechanowskiego dworca kolejowego. Był starszym bratem jednego z najbardziej znanych dowódców antykomunistycznego powstania na północnym Mazowszu – Romana Dziemieszkiewicza „Roja”. Został pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej w Ciechanowie. Wczoraj kwiaty na jego grobie złożyli starosta ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz i wicestarosta Marek Marcinkowski.

Red

Fot. FB Rafał Zgorzelski