Kolejni ochotnicy szkolą się w 5. Mazowieckiej Brygadzie OT

W miniony piątek odbyło się pierwsze w tym roku powołanie dla ochotników do obrony terytorialnej w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Mimo trudnej sytuacji geopolitycznej, na szkolenie stawiło się ponad 70 ochotników.

Było to pierwsze z sześciu powołań do mazowieckich terytorialsów jakie nas czekają w tym roku. Wśród ponad 70 ochotników, którzy stawili się w ciechanowskich koszarach  niemalże połowę stanowią rezerwiści. Rozpoczną oni 8 dniowe szkolenie wyrównawcze, ponieważ mieli już wcześniej styczność z wojskiem, byli żołnierzami zawodowymi lub odbyli służbę przygotowawczą, a teraz postanowili wrócić by mieć realny wpływ na wzmocnienie bezpieczeństwa państwa.

Osoby, które nie miały jeszcze do czynienia z służbą wojskową rozpoczęły 16 dniowe szkolenie podstawowe, którego celem jest nauka podstaw żołnierskiego rzemiosła. W czasie trwania przeszkolenia instruktorzy będą prowadzić z nimi szkolenia z zakresu podstaw taktyki, terenoznawstwa, medycyny pola walki oraz bezpiecznego i efektywnego posługiwania się karabinkiem MSBS Grot.

Szkolenie podstawowe i wyrównawcze stanowi dla nowych ochotników zaledwie wstęp do 3 letniego cyklu szkolenia.

Trudna sytuacja geopolityczna spowodowała, że zainteresowanie służbą wojskową w ramach obrony terytorialnej znaczenie wzrosło. Rekrutacja do 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej jest ciągła, co oznacza, że osoby zainteresowane terytorialną służbą wojskową w każdej chwili mogą złożyć wniosek o powołanie. Najbliższe szkolenie zarówno podstawowe jak i wyrównawcze odbędzie się od 13 do 28 maja.

Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu z rekruterami 5. MBOT, do których kontakt można znaleźć na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT