Koniec z maseczkami, ale jeśli chcesz to noś

Koniec z obowiązkowym noszeniem maseczek w pomieszczeniach zamkniętych (poza placówkami leczniczymi), ale jeśli ktoś chce – może je nadal nosić.

O zniesieniu od 28 marca „maseczkowego” obowiązku poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. Tempo spadku zmalało, ale od czterech dni jest przyśpieszenie i jest większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys. – powiedział.

– To zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych, bez względu na to, czy mówimy o pacjentach, czy pracownikach” – podkreślił szef resortu zdrowia. – Zniesienie obowiązku nie oznacza, że maseczki nie mogą być używane, gdy identyfikujemy, że ryzyko zakażenia jest duże. Jeżeli jesteśmy w dużych skupiskach ludzkich, rekomenduję, by tych maseczek używać – podkreślał minister zdrowia.

Ponadto, również od 28 marca zostają zniesione: kwarantanna dla domowników, izolacja domowa i kwarantanny w związku z wjazdem do Polski. Zastrzeżenia dotyczą  pacjentów zakażonych (zwykłe zwolnienia lekarskie bądź samoizolacja).  Sanepid tak jak do tej pory będzie mógł nakładać kwarantanny i izolacje, ale tylko jeśli wystąpią dużych ogniska zakażeń.

Wczoraj ministerstwo zdrowia poinformowało o 10.437 zakażeniach koronawirusem, wyzdrowiało 12.566 chorych, niestety 124 osoby przegrały walkę o życie.

W powiecie ciechanowskim wczoraj odnotowano 9 przypadków zakażeń, w tym jeden ponowny. Na szczęście nikt nie zmarł. W kwarantannie pozostawało 137 osób.

Red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne