Kupił podrobione “prawko”, by pracować jako kurier

W czwartek (8 lutego) przed południem, w gminie Strzegowo, patrol grupy SPEED zatrzymał kierującego busem, który znaczenie przekroczył prędkość w terenie zabudowanym.

– Kierowcą renaulta był 18-letni obywatel Ukrainy. Podczas kontroli okazał policjantom ukraińskie prawo jazdy, które natychmiast wzbudziły podejrzenie policjantów. Oświadczył że kupił dokument przez Internet. Teraz grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mławie asp. sztab. Anna Pawłowska. – Młody kierowca z Ukrainy początkowo zapewniał interweniujących policjantów, że zdał egzamin w swoim kraju. Zapytany, skąd ma podrobiony dokument przyznał po chwili, że kupił prawo jazdy na jednym z portali sprzedażowych w Internecie, ponieważ chciał pracować jako kurier. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Usłyszał zarzut posługiwania się podrobionym dokumentem, grozi mu kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

18-latek został ukarany mandatami na łączną kwotę 1600 zł, za przekroczenie prędkości, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa i zły stan techniczny pojazdu. Policjanci zatrzymali także dowód rejestracyjny busa. 

Zgodnie z Kodeksem karnym, art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega karze pozbawienia wolności  od 3 miesięcy do lat 5 .

red