Mgła na drodze, nieostrożna jazda i nieszczęście gotowe

Jesień to bardzo często zdecydowanie gorsze warunki panujące na drogach. Dlatego ciechanowscy policjanci zwracają się z prośbą do kierujących o ostrożną jazdę oraz dostosowanie prędkości i stylu jazdy do tych warunków. Apeli nigdy nie za mało. Wczoraj (czwartek, 11 listopada), w Rąbieżu, gm. Grudusk wywróciła się cysterna.

– Na naszych drogach, wczesnym rankiem, wieczorami i nocą występują gęste mgły, które utrudniają widoczność na drodze.Takim przykładem jest wczorajsze zdarzenie drogowe w miejscowości Rąbież Gruduski na drodze wojewódzkiej nr616. Około godz. 6.30 kierujący samochodem ciężarowym Volvo nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze (panowała gęsta mgła) nie zauważył znajdującej się na drodze wysepki rozdzielającej jezdnię wykonał gwałtowny manewr skrętu co spowodowało wywrócenie się przyczepy – relacjonuje kom. Jolanta Bym. oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie. – Droga była zablokowana, na miejscu pracowali policjanci oraz strażacy. To również niebezpieczna sytuacja dla funkcjonariuszy, którzy wykonują czynności na środku drogi. Oznakowanie oraz oświetlenie miejsca zdarzenia wciąż nie daje pewności zauważenia zagrożenia na drodze przez innych kierowców dlatego tak ważna jest ostrożność oraz dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ I APELUJĄ

Trudne warunki atmosferyczne na drodze to również niebezpieczeństwo dla pieszych. Pamiętajcie o odblaskowych elementach – one mogą uratować życie.

Kierowca w czasie mgły ma jeszcze mniejsze szanse na zauważenie pieszego często ubranego w ciemne kolory.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym – jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

  1)   kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a)  włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie(…)

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

red

Fot. KPP Ciechanów