Mieszkaniec Warszawy Jechał za szybko i stracił prawo jazdy

Policjanci z ciechanowskiej grupy SPEED zatrzymali kierowcę, który w obszarze zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o 22 km/h. Podczas kontroli okazało się, iż mężczyzna przekroczył także liczbę punktów karnych.

– 16 marca  w Ciechanowie na ul. Kasprzaka policjanci z ciechanowskiej grupy SPEED zatrzymali do kontroli drogowej pojazd kia, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 22 km/h. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, okazało się, że 47-letni mieszkaniec Warszawy nie powinien wsiąść za kierownicę auta, gdyż miał przekroczony limit punktów karnych. Policjanci ustalili, że tego samego dnia na terenie innego powiatu, mężczyzna został ukarany mandatem za przekroczenie prędkości. W dodatku była to kara nałożona w drodze recydywy, gdyż 2 miesiące wcześniej kierowca popełnił to samo wykroczenie. W taki sposób 47-latek zebrał 31 punktów karnych – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska. – Za przekroczenie prędkości o 22 km/h został ukarany mandatem w wysokości 300 zł oraz 5 punktami karnymi. Ponadto  policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów. Teraz będzie on musiał poczynić stosowne kroki w celu odzyskania uprawnień. 

Warto pamiętać, że: kierowcy, który dopuścił się naruszenia przepisów ruchu drogowegooprócz mandatu karnego przyznawane są punkty karne od 1 do 15; po przekroczeniu limitu  24 punktów karnych następuje zatrzymanie prawa jazdy (20 punktów dla kierowców z prawem jazdy poniżej roku); po utracie prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych, kierujący jest zobligowany do poddania się badaniu psychologicznemu, a prawo jazdy może odzyskać po zdaniu egzaminu sprawdzającego jego umiejętności. To taki sam egzamin, który zdają kandydaci na kierowcę. Zaliczyć trzeba część teoretyczną, a następnie praktyczną.

red