Minister sportu “Jedynką” w okręgu płocko-ciechanowskim

Prawo i Sprawiedliwość ujawniło dzisiaj (czwartek, 31 sierpnia) liderów list wyborczych w 41 okręgach, w wyborach do Sejmu, które odbędą się 15 października. W okręgu nr 16 (płocko-ciechanowskim) “Jedynką” jest minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Jak czytamy w oficjalnym biogramie zamieszczonym na stronie resortu: “Jest absolwentem studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim i prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu funduszy europejskich.

Jako samorządowiec przez dwie kadencje był radnym miejskim w Głuchołazach, skąd pochodzi. Pracował także w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora departamentu infrastruktury, odpowiedzialnego m.in. za wydział funduszy europejskich. Był również pełnomocnikiem wojewody opolskiego ds. gospodarki i biznesu.

Jako członek zespołu doradców Premier Beaty Szydło, odpowiadał za sprawy związane
z funduszami europejskimi. Był także dyrektorem biura ministra nauki i szkolnictwa wyższego. W latach 2017-2018 był członkiem zarządu Grupy Azoty ZAK SA.

Od listopada 2018 r. jest posłem na Sejm RP VIII kadencji. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskał mandat posła IX kadencji z ramienia partii Porozumienie. W latach 2019–2020 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. 26 października 2021 roku został powołany na stanowisko Ministra Sportu i Turystyki.

W maju 2023 roku wybrany jednomyślnie przez Radę UE ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu na członka zarządu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) z ramienia Unii Europejskiej. Kadencja ministra Kamila Bortniczuka w Zarządzie WADA rozpoczęła się 1 lipca 2023 r.”.

Przypomnijmy, że w wyborach w 2019 r. liderem listy w okręgu nr 16 był ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski, który zrezygnował z mandatu w styczniu 2022 r.

Ostateczny termin na złożenie pełnych list nazwisk kandydatów do Państwowej Komisji Wyborczej to 6 września, do godz. 16.

red

Fot. FB/Ministerstwo Sportu i Turystyki/Minister Kamil Bortniczuk – w środku