Minister z okręgu płocko-ciechanowskiego

Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński, wybrany do Sejmu z okręgu nr 16 płocko-ciechanowskiego – nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji. To jedyny parlamentarzysta obecnej kadencji z naszego okręgu, który objął funkcję rządową.

W popularnym serialu „Ranczo” w jednym z odcinków pada stwierdzenie, że w Wilkowyjach „pół rządu mieszka”. W poprzedniej kadencji można było tak powiedzieć, oczywiście z zachowaniem wszelkich proporcji („tout proportion gardée” – jak zwykli mawiać serialowi senator Kozioł i dyrektor jego biura, a potem wicepremier Czerepach), że „połowa rządu została wybrana w okręgu płocko-ciechanowskim”. Byli to reprezentanci rządzącej wówczas Zjednoczonej Prawicy: minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, wiceministrowie: aktywów państwowych Maciej Małecki, spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski, klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

A wracając do obecnego rządu – jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Marcin Kierwiński urodził się 22 sierpnia 1976 r. w Warszawie. Dwukrotnie uzyskał tytuł magistra inżyniera na Politechnice Warszawskiej (na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz na Wydziale Inżynierii Produkcji). Ukończył również studia podyplomowe w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „Orgmasz”. Swoją działalność publiczną rozpoczął od pracy w samorządzie. W wyborach w 2006 r. został wybrany do Rady m.st. Warszawy. W 2010 r. został wicemarszałkiem województwa mazowieckiego. Następnie w wyborach w 2010 r. uzyskał mandat radnego sejmiku mazowieckiego oraz po raz drugi wszedł w skład zarządu województwa w randze wicemarszałka.

Mandat posła po raz pierwszy uzyskał w 2011 r. kandydując w Warszawie. W kolejnych wyborach parlamentarnych – w latach 2015, 2019 i 2023 – odnawiał mandat poselski w okręgu płockim. W ostatnich wyborach uzyskał najlepszy wynik ze wszystkich kandydatów w okręgu. W 2015 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Premiera i szefa gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz. Od 2020 r. jest sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej.

W latach 2000-2007 był pracownikiem PZL Warszawa-Okęcie, w 2007 r. został wiceprezesem zarządu IF Max-Film, a w latach 2007-2010 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

red

Fot. mswia.gov.pl