Muzeum Romantyzmu zaprasza na niedzielne wydarzenia

Na niedzielę 10 marca br. przygotowaliśmy kilka wydarzeń, na które serdecznie zapraszamy.

O godz. 15.00 w Oranżerii odbędzie się Koncert nr 628, przygotowany wspólnie z Fundacją Pianistyki Polskiej w ramach ogólnopolskiego cyklu „Pianiści Konkursów im. Adama Harasiewicza”. Cykl został objęty patronatem artystycznym Maestro Adama Harasiewicza oraz patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kierownictwo artystyczne: dr Aneta Teichman. Bilety dostępne w cenie 1 zł na stronie www.muzeumromantyzmu.pl i w sklepiku muzealnym.

O godz. 16:30 we Dworze Krasińskich odbędzie się wernisaż wystawy „Anioły, żywioły i rycerze”. Cykl grafik do ballad „Świteź” i Świtezianka” Adama Mickiewicza” to osobiste prezentacje wizualne  Kimby F. Kerner i próba znalezienia odpowiedzi na pytania egzystencjalne, które Mickiewicz opisał w formie poetyckiej. Wystawa będzie czynna od 10 marca do 28 kwietnia 2024 r.

Kilka słów o Artystce: Kimba Frances Kerner to urodzona 20 grudnia 1984 roku w Filadelfii, USA artystka mieszkająca w Polsce, która wplata swoje motywy psychologii, narracji i animizmu za pomocą różnych mediów.

W 2008 roku ukończyła studia licencjackie w Parsons School of Design w Nowym Jorku na kierunku Design and Technology. Następnie w 2011 roku otrzymała dyplom studiów magisterskich na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Wzornictwa Przemysłowego.

W 2017 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i obecnie rozwija swoje zainteresowania w dziedzinie grafiki warsztatowej. Podczas studiów doktoranckich specjalizuje się także w łączeniu ceramiki z grafiką. W 2019 roku zdobyła pierwszą nagrodę w postaci stypendium Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza. W swoim dorobku artystycznym ma 10 wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego na Tajwanie, Polskim Instytucie Kultury w Tokio oraz Instytucie Pottery Northwest w Seattle. Artystka na stałe mieszka w Polsce i pracuje jako grafik, projektant oraz nauczyciel akademicki. Od początku była zafascynowana kulturami starożytnymi, a poprzez swoją twórczość zagłębia się w psychikę, skupiając się na metaforach i wzorach, w nieustannej pogoni za swoim poczuciem istnienia. Zajmuje się przede wszystkim grafiką i ceramiką, łącząc je w misterny sposób.

O godz. 17:00 również we Dworze Krasińskich odbędzie się wernisaż wystawy ZAŚWIATY – Wystawa malarstwa, rzeźby, rysunku i fotografii.

„Zaświaty” czyli piąta edycja wystaw pod szyldem Ciemnej Strony Sztuki. Prace powstają specjalnie na każdy cykl wystaw i swoją tematyką nawiązują do ich tytułu, a ponieważ jest to ekspozycja zbiorowa otrzymujemy kilkadziesiąt autorskich wyobrażeń w dowolnej technice, bez ograniczenia swobody twórczej wokół tematu. Wśród autorów są zarówno osoby tworzące już od wielu lat, jak i młode, które dopiero rozpoczynają swoją drogę artystyczną, ale wszystkich łączy estetyka prac i zawarta w nich emocjonalność.

Romantycy zwracali szczególną uwagę na życie wewnętrzne człowieka – duchowość, uczucia, emocje, a również na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność, gdzie dominowało uczucia nad rozumem, metodą poznania świata stał się  nie empiryzm, ale sztuka, co jest też głównym wytycznym osób, które będą prezentować swoje prace na wystawie.

Zapraszamy do zagłębienia się w pracach powstałych na wystawę i odnalezieniu motywu Zaświatów przedstawionego według współczesnych autorów, swoje prace zaprezentują: Anna Pietruś-Bral, Joanna Sztyrak, Katarzyna Spychalska, Katarzyna Wieczorek, Diana Żarów, Monika Krzymińska-Śluborska, Pamela Jaworska, Paulina Wiewióra, Igor Panchuk, Paweł Sadowski, Łukasz Milak-Kalinowski, Jacek Szleszyński, Grzegorz Rombel, Piotr Małysz, Piotr Baćko, Krzysztof Płonka, Grzegorz Kochaniec, Rafał Krzemiński, Marcin Michalewicz, Krzysztof Iwin, Piotr Kiełbiński, Rafał Hader, Tomasz Bartosik.

Wystawa będzie czynna od 10 marca do 28 kwietnia 2024 r.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze