„Muzyka polskiego romantyzmu w 200. rocznicę początku tej epoki w Polsce”

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze Górnej zaprasza 12 czerwca o godz. 15. zapraszamy na Koncert Niedzielny nr 608. Tym razem w muzealnej Oranżerii wystąpi wszechstronny pianista polsko-amerykański prof. Sławomir Dobrzański z programem „Muzyka polskiego romantyzmu w 200. rocznicę początku tej epoki w Polsce”.

Artysta jest autorem pierwszej anglojęzycznej biografii Marii Szymanowskiej. Wydał też pierwsze w świecie nagrania kompletu dzieł fortepianowych tej pierwszej polskiej pianistki o międzynarodowej sławie – utwory usłyszymy podczas koncertu.
Pochodzący z Wrocławia, prof. Sławomir Dobrzański jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz University of Connecticut. Grę solową studiował u Reginy Smendzianki i Neala Larrabee. Pianista koncertował, uczył i wykładał w ponad dwudziestu krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Od roku 2005 jest profesorem gry na fortepianie w Kansas State University.
Prof. Dobrzański, oprócz wspomnianych wyżej dzieł Szymanowskiej, wydał też dwie płyty z muzyką fortepianową Antoniego Kątskiego, jak również komplet dzieł fortepianowych Wiktora Łabuńskiego. Płyty opublikowała firma Acte Prealable. Jest założycielem i byłym Dyrektorem Artystycznym Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Connecticut.

Wydanie w wileńskiej oficynie Józefa Zawadzkiego zbioru „Ballady i romanse” zamieszczonego w pierwszym tomie „Poezji” Adama Mickiewicza w 1822 roku uznawane jest za symboliczny początek romantyzmu w Polsce. W czerwcu br. mija dokładnie 200 lat od tego wydarzenia. Koncert wpisuje się w obchodzony w 2022 roku ustanowiony przez Sejm RP Rok Romantyzmu Polskiego.
Bilety w cenie 25,00 zł do nabycia od 1 czerwca br. za pośrednictwem strony internetowej http://www.muzeumromantyzmu.pl lub w kasie muzealnej.

MR