Na przejściu dla pieszych wyprzedził… policyjny radiowóz

To już nie tylko lekkomyślność, która mogła doprowadzić do wypadku, ale po prostu zwykła głupota. Bo jak inaczej nazwać wyprzedzanie policyjnego radiowozu na… przejściu dla pieszych.

– Nieprawidłowe wyprzedzanie w rejonie przejścia dla pieszych jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Tego niebezpiecznego manewru podjął się 46-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego. Mężczyzna wyprzedził na przejściu oznakowany radiowóz. Za popełnione wykroczenie otrzymał mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 15 punktów karnych. Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów! – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska.

W poniedziałek (24 kwietnia) policjanci z ciechanowskiej drogówki, patrolując ulicę Armii Krajowej w Ciechanowie zauważyli, że jadący za nimi kierowca renaulta postanowił wyprzedzić radiowóz na przejściu dla pieszych. – Całe szczęście, że nikt nie przechodził przez drogę. Funkcjonariusze natychmiast zatrzymali auto do kontroli. W związku z popełnionym wykroczeniem mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych, ponadto do jego konta kierowcy dopisano 15 punktów karnych – relacjonuje mł. asp. Magda Zarembska.

Policjanci przypominają, że przepisy zabraniają wyprzedzania tuż przed i na przejściach dla pieszych. Manewr ten jest dozwolony wyłącznie w miejscu, gdzie ruch jest kierowany, czyli tam, gdzie działa sygnalizacja świetlna albo ruchem kieruje policjant lub inna uprawniona do tego osoba. Kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo. Obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz pieszemu wchodzącemu na przejście. Oznacza to, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejście, ale także jego okolicę, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zamierza wejść na przejście dla pieszych.

– Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego! Pamiętajmy, że wyprzedzając na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim nie tylko narażamy się na wysoki mandat karny, ale przede wszystkim powodujemy ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia pieszych – przypomina pani rzecznik.

red